ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 09171235873

وکیل ملکی شیراز (وکیل دعاوی ملکی)

بهترین وکیل شیراز

خرید یا فروش املاک و مستغلات تصمیم مهم و سرمایه‌گذاری درخور توجهی است. اگر پیچیدگی قوانین املاک و مستغلات را در نظر بگیرید، حتی کوچکترین اشتباه ممکن است برای شما هزینه‌بر باشد. به همین منظور، برای انجام برخی معاملات خاص نیاز مبرم به وکیل ملکی شیراز خواهید داشت، تا تمام الزامات قانونی لازم را بررسی کند.

برای اینکه بتوانید بهترین وکیل شیراز در پرونده‌های ملکی را پیدا کنید، مادر ادامه شما را با وظایف وکیل ملکی در شیراز، ویژگی‌های یک وکیلی ملکی مجرب، انواع دعاوی ملکی و مواردی از این دست آشنا می‌کنیم.

 

تخصص وکیل ملکی چیست؟

وکیل متخصص در املاک و مستغلات می‌تواند از قانونی بودن معامله ملک اطمینان حاصل کند. اسناد مربوط را بررسی و توضیح دهد. اختلافات را حل کند؛ و از همه مهم‌تر، شما را از اشتباهات پرهزینه باز دارد.


 

دعاوی ملکی چیست؟

دعاوی ملکی مجموعه‌ای از دعاوی است که به اموال غیر منقول (اموالی که امکان انتقال و جا به جایی ندارند) افراد مرتبط می‌شوند. به طور کلی بر اساس تقسیم بندی‌های متفاوت، دعاوی مختلفی در رابطه با املاک مطرح می‌شوند، که همگی در حوزه کاری و تخصص وکیل زمین در شیراز است.

 

انواع دعاوی ملکی از زبان وکیل ملکی شیراز

دعاوی ملکی به طور کلی به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می‌شوند. البته گاهی هم ترکیبی از این دو هستند که در حوزۀ کاری وکیل دعاوی ملکی شیراز جای می‌گیرند.

دعاوی ملکی حقوقی از نظر وکیل ملکی شیراز شامل موارد زیر می‌شود:

 • اثبات مالکیت
 • تحویل ملک
 • دعوای خلع ید
 • دعوای تخلیه
 • سرقفلی و حق کسب و پیشه
 • دعوای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال
 • تقسیم و افراز املاک مشاع
 • دعوای مزاحمت و ممانعت از حق
 • دعوای تصرف عدوانی (وظایف و تخصص وکیل تصرف عدوانی شیراز را پیش‌تر بررسی کردیم)
 • دعوا بر سر مالکیت ملک
 • ابطال سند
 • فسخ قرارداد ملکی
 • مطالبه مبلغ و قیمت ملک مورد معامله
 • پیش فروش آپارتمان و …

 

از جمله دعاوی ملکی کیفری هم می‌توان به دعواهای کیفری زیر اشاره کنیم که وکیل ملکی شیراز به آنها رسیدگی دارد:

 • مزاحمت و ممانعت از حق
 • فروش مال غیر
 • جعل سند ملک
 • تصرف عدوانی
 • و …

 

در بخش بعد مهم‌ترین انواع دعاوی حقوقی و کیفری را از نظر وکیل دعاوی ملکی شیراز بررسی می‌کنیم.

 

انواع دعاوی ملکی به گفته وکیل ملکی شیراز

 

انواع دعاوی ملکی حقوقی

انواع دعاوی ملکی حقوقی جز دسته‌ پرونده‌هایی است که در دادگاه‌ها به خود اختصاص دارند. برای حل اختلاف و رسیدگی به این نوع پرونده های حقوقی، قانون پیش بینی‌هایی را  در همۀ شرایط و موقعیت‌ها در نظر گرفته است.

انواع دعاوی ملکی حقوقی در حیطۀ کاری وکیل ملکی شیراز، موارد بیشتری را شامل می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین دعاوی ملکی حقوقی را برایتان شرح می‌دهیم.

 

طرح دعوای الزام به تحویل ملک

در صورتی که در مبایعه نامه زمان مشخصی برای تحویل ملک به خریدار تعیین شده باشد، باید در همان تاریخ مبیع به خریدار تحویل داده شود. گاهی در فاصله معامله و تنظیم سند رسمی ارزش ملک زیاد می شود و فروشنده به همین بهانه در تحویل ملک تعلل می‌کند. در این حالت خریدار با اقدام به طرح انواع دعاوی ملکی، به کمک وکیل زمین شیراز الزام به تحویل ملک کند.

 

طرح دعوای خلع ید

گاهی پیش می‌آید شخصی غیر از مالک، ملک یا زمین سند داری را در تصرف خود بگیرد. در این صورت مالک اصلی ملک برای تخلیه می‌تواند به کمک وکیل ملکی شیراز در دادگاه دعوای خلع ید مطرح کند. طرح دعوای خلع ید در صورتی امکان‌پذیر است که خواهان سند رسمی مالکیت داشته باشد. و اگر ملک ثبت نشده باشد، مالک (خواهان) باید مالکیت خود را ثابت کند.

 

طرح دعاوی ابطال سند رسمی

دعاوی که موضوعشان بی‌اثر و از اعتبار انداختن یک یا چند سند باشد، دعوای ابطال سند اطلاق می‌شود. طبق قانون مدنی در ماده 1286 اسناد به دو دستۀ رسمی و عادی تقسیم شده‌اند. که هنگام بررسی خدمات و وظایف وکیل سرقفلی شیراز به توضیح کامل این دو نوع سند پرداختیم.

از جمله دعاوی مربوط به سند رسمی، که وکیل ملکی در شیراز انجام می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابطال سند رسمی‌ به دلیل عدم رعایت شرایط قانونی
 • ابطال اجرائیۀ ثبتی برای املاک مربوطه
 • ابطال سند مالکیت

 

طرح دعوای رفع مزاحمت و ممانعت از حق

از دیگر دعاوی ملکی حقوقی این است که فردی بدون تصرف ملک شما، باعث ممانعت در استفاده‌تان شود. در این حالت برای اقامه دعوای رفع مزاحمت و ممانعت از حق به کمک بهترین وکیل ملکی شیراز، باید سندی داشته باشید که نشان دهنده مالکیت و سابقه تصرف‌تان باشد.

در این نوع از انواع دعاوی ملکی ممکن است قاضی با صدور دستور موقت از ورود ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کند.

 

طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

همانطور که می‌دانید و به گفته وکیل ملکی شیراز کسی مالک یک ملک شناخته می‌شود که سند رسمی داشته باشد. زمانی‌که ملک از فردی به فرد دیگری منتقل می‌شود، باید سند رسمی تنظیم شود. در صورتی که فروشنده یا به طور کلی انتقال دهنده این سند رسمی را تنظیم نکند، شحصی که ملک به او منتقل شده می‌تواند به کمک بهترین وکیل ملکی در شیراز برای تنظیم سند طرح دعوا کند.

 

طرح دعوای رفع تصرف عدوانی

در دعوای تصرف، فرد با اثبات سابقه‎ تصرف خود از طریق ارائه یک قرارداد و یا یک سند رسمی باید اعلام کند که ملک بدون رضایت او از تصرف او خارج شده است. دعوای تصرف عدوانی با دعوای خلع ید متفاوت است. در تصرف عدوانی نیازی نیست که مالکیت خواهان به اثبات برسد و تنها مساله مهم اثبات سابقه تصرف است. ولی در دعوای خلع ید، خواهان باید مالکیت خود را نسبت به ملک اثبات کند.

 

طرح دعوای الزام به فک رهن

رهن عقدی است که به‌ موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می‌دهد. رهن‌دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن می‌گویند. الزام به فک رهن در واقع موجب انحلال عقد رهن است.

ممکن است در برخی موارد فردی ملکی را نزد بانک یا شخصی در رهن بگذارد و پس از اینکه دین خود را به پرداخت کرد، آن کسی که مال نزد او به رهن گذاشته شده است اقدام به فک رهن نکند. در چنین حالتی راهن باید علیه مرتهن اقامه دعوای الزام به فک رهن کند. اما با وکیل ملکی شیراز همراه باشید.

نکته مهم در این مورد این است که در چنین شرایطی ید مرتهن از حالت امانی به ضمانی تبدیل می‌شود، و راهن نیز می‌تواند به کمک وکیل متخصص در امور اراضی شیراز، دادخواستی را تحت عنوان «الزام به فک رهن» و پرداخت اجرت‌ المثل ایام عدم فک رهن تنظیم کند.

 

طرح دعوی الزام به اخذ پایان کار

مدرک «گواهی پایان کار» پس از پایان عملیات ساختمانی و درصورت تایید شهرداری و عدم خلافی و بدهی به سازندگان داده می‌شود، و پایان عملیات ساختمانی را تایید می‌کند. پایان کار یکی از مهم‌ترین مدارکی است که یک ساختمان دارد و در آن کاربری ملک مشخص می‌شود.

بعد از اینکه مدارک پایان کار را ارائه کردید، باید منتظر نظر کارشناس باشید. اگر ملک خلافی نداشته باشد، کار زیادی باقی نمی‌ماند. در این میان، اگر رأی کمیسیون ماده 100 مبنی بر جریمه باشد، به مالک جریمه تعلق می‌گیرد. و اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما در صورت پرداخت نکردن جریمه، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده 100 ارجاع می‌شود و رأی تخریب از سوی کمیسیون صادر می‌شود.

 

 طرح دعوای فروش ملک مشاع

فروش ملک مشاع باید با رضایت همۀ مالکان انجام شود. هریک از شرکا می‌تواند از طریق بهترین وکیل ملکی شیراز به دادگاه صالح مراجعه کند و برای فروش ملک مشاع درخواست دهد. مجوز فروش ملک مشاع از طریق دادگاه صادر می‌شود، و بدون این مجوز امکان فروختن ملک مشاع وجود ندارد.

 

طرح دعاوی خلع ید به گفته وکیل زمین شیراز

 

وکیل دعاوی ملکی شیراز چه خدماتی ارائه می دهد؟

به طور کلی یک وکیل متخصص در امور اراضی شیراز و انواع دعاوی ملکی، در آن دعاوی که در بخش‌های قبل به آن‌ها اشاره کردیم تخصص و تجربه دارد، و می‌تواند برای احقاق حق شما تلاش کند. این وکیل تقریبا در تمام زمینه‌هایی که مربوط به ملک باشد، از سایر وکلا بهتر است و شما می‌توانید با دادن اختیار کافی به وکیل خود، خیالتان را به طور کامل از بابت حل پرونده خود مطمئن کنید.

 

ویژگی‌های بهترین وکیل ملکی در شیراز

وکیل ملکی شیراز باید خصوصیاتی داشته باشد تا بتواند به خوبی به چنین پرونده‌های پیچیده‌ای رسیدگی کند. از جمله خصوصیات بهترین وکیل ملکی در شیراز می‌توان به مواردی همچون تجربه بالا در زمینه ملکی، تسلط کافی بر امور حقوقی، آشنایی با فرایندهای دادرسی و آداب تقسیم ملک و اراضی، دارا بودن اخلاق حرفه‌ای و … اشاره کرد.

تشخیص چنین مواردی تنها با مشاوره امکان‌پذیر است. تماس با شماره وکیل ملکی شیراز احتمالا ساده‌ترین راه دریافت مشاوره است.


 

در آخر؛ اهمیت مراجعه به بهترین وکیل ملکی شیراز

در بسیاری از موارد حقوقی که ممکن است در آنها ضرر و زیان و سود و منفعت اشخاص جابه‌جا شود، نیاز به حضور وکیل ملکی با تجربه به خوبی احساس می‌شود. از آنجایی که چگونگی و نحوه طرح دعوا از اهمیت بالایی برخوردار است و در روند دادرسی در تعیین محدوده حقوق اصحاب دعوا اثر اساسی دارد، بنابراین برای اینکه دعوا در روند و روالش دچار مشکل نشویم لازم است که موضوعات و دعاوی ملکی خود را به فردی بسپاریم که متخصص این امر است.

وقتی شخصی ملک دیگری را تصرف می‌کند، این بهترین وکیل ملکی شیراز است که باید تشخیص دهد که دعوای حقوقی تصرف عدوانی را مطرح کند یا کیفری. در واقع، در چنین مسائلی همواره این احتمال وجود دارد که حق فرد یا افرادی ضایع شود. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، دعاوی ملکی انواع مختلفی دارند که درصورت نابلدی ممکن است حق افراد ضایع شده و فرد متحمل ضررهای مالی بسیاری شود.

پس اهمیت انتخاب بهترین وکیل ملکی در شیراز در این است که  می‌توان از تضییع حقوق و وارد آمدن خسارت‌های مالی هنگفت پیشگیری کرد. وکیل پایه یک دادگستری، آقای سجاد محمدی با توانایی دفاع و اقامه دعوا در انواع دعاوی، قادر است نقش بهترین وکیل ملکی شیراز را در پرونده شما ایفا کند.

شما می‌توانید برای وکیل ملکی مشاوره رایگان 30 دقیقه‌ای با ایشان داشته باشید، کافیست با شماره 09330550588 تماس حاصل فرمایید.


 

سوالات متداول از وکیل ملکی شیراز

 • تخصص وکیل ملکی شیراز در چیست؟

وکلایی که به صورت تخصصی وکالت حوزه ملکی را برعهده دارند، و از کلیه قوانین و مقررات ناظر بر حوزه املاک اطلاع کافی دارند. برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه فرمایید.

 

 • وظایف وکیل دعاوی ملکی شیراز چیست؟

از وظایف مهم وکیل ملکی شیراز، وکالت در پرونده‌های مربوط به املاک و دفاع از حقوق موکل و تنظیم لایحه دفاعیه و در صورت لزوم تجدید نظر خواهی از رای صادره و … است.

 

 • دعاوی ملکی چه انواعی دارند؟

به طور کلی به دو دسته حقوقی (مانند اثبات مالکیت، تحویل ملک، دعوای خلع ید، دعوای تخلیه و …) و کیفری (مانند مزاحمت و ممانعت از حق، فروش مال غیر، جعل سند ملک و …) تقسیم می‌شوند.