ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 09171235873

وکیل قرارداد در شیراز (وکیل تنظیم قراردادها)

وکیل قرارداد در شیراز

تنظیم قرارداد کتبی در دنیای امروز برای هر نوع فعالیت حرفه‌ای اهمیت شایانی دارد. بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای سامان‌دهی به فعالیت‌شان ناگزیر به تنظیم قرار داد هستند؛ و هرگونه سهل‌انگاری در این امر مشکلات عدیده‌ای را در پی خواهد داشت.

از طرفی، تنظیم قرارداد به صورت ناصحیح و بدون توجه به رعایت علائم نگارشی، قرارداد را نامفهوم می‌کند. بنابراین، به منظور پیشگیری از دردسرهای قضایی و حقوقی، بهتر است با بهترین وکیل شیراز مشورت شود، تا جلوی هرگونه سواستفاده احتمالی را بگیرید.

در این مقاله با قراداد، انواع آن، نحوه تنظیم و قوانین مربوط به تنظیم قرارداد از زبان وکیل قرارداد در شیراز آشنا می‌شویم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

قرارداد چیست؟

قرارداد یا عقد (پیمان یا کنترات) توافقی الزام‌آور مابین اشخاص است، که حقوق و تکالیف طرفین آن را تعیین می‌کند. در تعبیر حقوقی به توافق دو یا چند اراده در جهت ایجاد یک اثر حقوقی گویند. به بیان ساده‌تر، هرگاه عقود رایج به شکل مکتوب بین اشخاص نوشته‌ شود و شکل رسمی‌ تری به خود بگیرد، به آن قرارداد گفته می‌شود.

در قوانین کشورمان انواع متعددی از قرارداد مانند قرارداد بیع، قرارداد کاری، مضاربه و … وجود دارد. و حضور وکیل قرارداد در شیراز هنگام تنظیم و عقد قرارداد تاثیر زیادی بر استانداردهای تعریف شده مطابق با قوانین حقوقی کشور دارد.

 

انواع قرارداد رسمی

نگارش قرارداد رسمی براساس نیاز طرفین آن، به عناوین بی‌نهایتی تقسیم می‌شود. به بیان ساده‌تر، معاملات تجاری و غیرتجاری، ممکن است بر سر هر مسئله‌ای اتفاق بیفتند. در نتیجه، تنظیم قراردادهای رسمی نیز با هر موضوع یا محتوایی ارائه خواهند شد. به همین دلیل است که هر فرد با توجه به پرونده خود به دنبال یک وکیل برای تنظیم قرارداد در شیراز می‌گردد. یکی طالب وکیل تنظیم قرارداد اجاره، دیگری قصد تسخیر وکیل‌ تنظیم قرارداد وکالت را دارد و …

موارد زیر، مهم‌ترین و رایج‌ترین قراردادهای رسمی هستند:

 • قرارداد استخدام
 • قرارداد ساخت و ساز (که بعضا متخصص با عنوان وکیل مشارکت در ساخت ایفای نقش خواهد کرد)
 • قرارداد مشارکت
 • قرارداد فروش
 • قرارداد اجاره
 • قرارداد پیمانکاری

نکات مهم پیش از تنظیم قرارداد

پیش از اینکه بخواهیم هر کدام قرادادهای فوق را تنظیم کنیم، خوب است به گفته‌های وکیل تنظیم قرارداد شیراز در خصوص شرایط زیر توجه کنیم:

 • تحقیق درباره وضعیت حقوقی موضوع قرارداد

تحقیق دربارۀ مواردی اعم از مال غیر نبودن، مشاعی نبودن، در رهن نبودن، در توقیف و بازداشت نبودن، وقفی نبودن، معارض نداشتن، در پروسه دعوای قضایی قرار نداشتن، مسروقه نبودن، در اجاره مستاجر نبودن، تداخل نداشتن با املاک مجاور، در حریم دکل برق و رودخانه و جاده نبودن، در طرح دولت و شهرداری و یا طرح تفصیلی نبودن، عقب نشینی و اصلاحی نداشتن، ملی نبودن، تحت حق ارتفاق قرار نداشتن و …

 • تحقیق درباره روابط حقوقی دست‌های قبلی

از دیگر مواردی که وکیل قراداد در شیراز قبل از تنظیم قراداد عنوان می‌کند، تحقیق درباره قرادادهای حقوقی فروشنده است. در این‌باره می‌توان به دادگاه محل وقوع ملک یا محل کار و سکونت طرف معامله‌ مراجعه کرد. و اسم فروشنده را به مسئول رایانه داد تا اگر پرونده‌ای به نامش در جریان است، مشخص شود.

 • تحقیق درباره قراردادهای دست‌های قبلی

گاهی پیش می‌آید که وکیل تنظیم قرارداد شیراز، قرارداد را بر اساس قراردادی که طرف معامله با اشخاص قبلی نوشته، منعقد کند. در چنین شرایطی از آن قرارداد، نحوه اجرا، عدم فسخ و اقالۀ آن، شروط ضمن عقد، الحاقیه‌ها؛ متمم‌های بعدی آن و همچنین صحت تاریخ‌اش مطمئن شوید. چون تاریخ قرارداد در برابر ثالث مستند است.

 • تحقیق درباره متزلزل نبودن مالکیت طرف قرارداد

پیش از تنظیم قرارداد لازم است بدانید که صرف مالک بودن طرف قرارداد کفایت نمی‌کند. از نظر وکیل برای تنظیم قرارداد در شیراز این مالکیت باید منجز و قطعی باشد.

 • تحقیق درباره اهلیت طرف قرارداد

فرد طرف قرارداد ممنوع المعامله، ممنوع الفعالیت، محجور، ورشکسته و … نباشد.

 • تحقیق درباره صفات و مشخصات قرارداد

پیش از انعقاد قراداد بهتر است تحقیقات محلی انجام دهید. و تنها به عکس کارت ملی و شناسنامه اعتماد نکنید. و از شخصی قرار است قرارداد با وی قرارداد بسته شود، اطمینان حاصل کنید.

 • تحقیق درباره هویت موضوع قرارداد

ممکن است است در روند معامله اوصافی شرط باشد که قانونی و طبق قرارداد است. و یا آن اوصاف ارتباطی به معامله ندارد؛ لکن بنای رغبت شما در معامله با طرف است. وکیل قرارداد شیراز بیان می‌کند که مدارک شخص را از او طلب کنید.

 • تحقیق درباره اسناد و مدارک مربوط به قرارداد

از دیگر نکاتی که وکیل قراداد شیراز به آن اشاره می‌کند این است که قیمت و ارزش موضوع معامله، مشخصات رنگ و اندازه، جنس و نیز عیوب و نواقص را بررسی کنید. توابع موضوع معامله از جمله اصل اسناد و مدارک گمرگی و بیمه و فاکتورها و دستورالعمل‌های نحوه استفاده کالا هم بررسی شود.


وکیل قرارداد

نکات مهم حین تنظیم قرارداد

در بخش پیش با نکات قبل از عقد قرارداد را برشمردیم. حال به نکاتی که بهترین وکیل تنظیم قرارداد در شیراز حین معامله به آن اشاره کرده است، می‌پردازیم.

 1. عنوان قرارداد

عنوان قرارداد از نظر وکیل قرارداد در شیراز، از حیاتی‌ترین بندهای قرارداد است. و بدین وسیله تعیین می‌شود که؛ قرارداد چه نوع قراردادی است. برای مثال؛ قرارداد طراحی سایت، قرارداد اجاره، قرارداد استخدام و … است.

 1. طرفین قرارداد

پس از درج عنوان قرارداد باید در بندی تحت عنوان طرفین قرارداد، مشخصات شناسنامه‌‌ای، کدملی، آدرس، شماره تماس منزل و شماره تلفن همراه طرفین قرارداد درج شود. و در صورتی که یکی از طرفین آدرس خود را در حین قرارداد تغییر داد. باید حتماً آن را به صورت کتبی به طرف دیگر اعلام و آن را پیوست قرارداد کند. در این بند عناوین طرفین نیز ذکر می‌شود.

 1. موضوع قرارداد

یکی دیگر از مهم‌ترین بندهای هر قرارداد طبق نظر وکیل تنظیم قراردادها، موضوع قرارداد است. موضوع قرارداد ماهیت اقدام یا کاری که طرفین خود را ملزم به انجام آن می‌کنند، نشان می‌دهد.

موضوع قرارداد هم فروش، اجاره، ساخت، توسعه، طراحی، توسعه، واگذاری، حق استفاده، مشارکت و … است. که باید با جزئیات دقیق و به طور کامل در این بند شرح داده شود.

 1. مدت قرارداد

همانطور که می‌دانید، همه قرارداد‌ها زمان شروع و پایان دارند. بنابراین تاریخ شروع و پایان قرارداد باید برای هریک از طرفین به صورت دقیق ذکر شود.

 1. مبلغ قرارداد

از دیگر موارد حین قرارداد از نظر وکیل قرارداد در شیراز، مبلغ قرار است. که به صورت برآورد یا قطعی است. در هر دو صورت، باید مبلغ قرارداد و نحوۀ دریافت‌ و پرداخت و نیز تاریخ‌ پرداخت به دقت و کامل در این بند توضیح داده شوند. البته می‌توان نحوه پرداخت مبلغ قرارداد را در بند یا ماده‌‌ای جداگانه درج کرد.

 1. شروط و تعهدات قرارداد

از مهم‌ترین موارد در حین قرارداد، شروط و تعهدات آن است. که ذکر آن‌ها جهت کاهش دعاوی حقوقی در قراردادها الزامی است.

 1. فورس ماژور

فورس ماژور یکی از شروط مندرج در قرارداد است، که بار مسئولیت را از طرفین قرارداد بر می‌دارد. و معمولاً برای امور طبیعی و غیر قابل اجتناب اعمال می‌شود که انجام تعهدات قرارداد را مختل می‌کند. و مانع از انجام تعهدات مندرج در قرارداد از سوی طرفین می‌شود.

فورس ماژور به حوادث و اتفاقات طبیعی اطلاق می‌شود که هیچ‌یک از طرفین مسئول آن نیستند، مانند طوفان، گردباد، زلزله و … . البته این واژه امور انسانی مانند اغتشاش، شورش و درگیری‌های مسلحانه را نیز در برمی‌گیرد.

 1. ادله اثبات

ادله اثبات ادله‌ای است که قانون آن ادله را دلیل اثبات یک عمل یا واقعه حقوقی می‌داند. به طور کلی؛ در قراردادها طبق نظر وکیل قراردادها در خصوص بی اعتبار کردن یک دلیل قانونی توافق کرد. و یا به امری اعتبار داد که قانون آن را دلیل اثبات دعاوی نمی‌داند. بنابراین تا حدودی می‌توان در یک قرارداد به این منطقه ممنوعه نیز قدم گذاشت.

 1. الفاظ و کلمات در تنظیم قرارداد

طبق توصیه وکیل تنظیم قرارداد شیراز، عبارات و الفاظ و واژگان در تنظیم قرارداد باید صحیح و در معنای حقوقی خود به کار رود، و اجمال و ابهام نداشته باشد. همچنین، بهتر است که وکیل قرارداد نویسی معتبری آن را تنظیم کند.


نکات شکلی در تنظیم قرارداد

 • برای امضای قرارداد عجله نکنید. قرارداد را نخوانده امضا نکنید.
 • حتی اگر نمی‌توانید در پیش‌نویس قرارداد تغییری انجام دهید، باز هم با مشاور حقوقی و بهترین وکیل تنظیم قرارداد در شیراز مشورت کنید.
 • قرارداد را تایپ کنید تا همه نسخه‌های آن متحد المتن و متحد الشکل باشد.
 • کلیه صفحات قرارداد امضاء شود، نه فقط صفحه آخر.
 • از طرف قرارداد بخواهید در ذیل امضای خود نام کامل خود را به همراه تاریخ با دست خط خودش درج کند و اثر انگشت هم بزند.
 • تعداد نسخه‌های اصل قرارداد ذکر شود، و این که مبادله شده است.
 • اگر نسخه‌های قرارداد کاربنی است، نسخه‌های کاربنی بدون کاربن امضا شود.
 • از خط خوردگی، ابرو باز کردن، عوض کردن خودکار، نوشتن مجدد روی امضا، پررنگ کردن یک کلمه یا عدد و … جدا پرهیز شود.
 • مواظب اشکال تایپی، سهو قلم و غلط املایی، صفرها، ریال و تومان و تاریخ‌ها و … باشید. طبق تجربه وکیل قرارداد در شیراز، چنین مواردی می‌تواند در آینده باب سوء استفاده را باز کند.
 • قرارداد را از اول سطر کاغذ شروع نکنید. چون سطر اول زیر گیره فلزی پوشه می‌رود و خوانده نمی‌شود.
 • فضاهای خالی و فاصله بین کلمات امکان جعل را زیاد می‌کند.
 • خودکار یا قلمی که قرارداد با آن نوشته می‌شود و طرف مقابل با آن امضا می‌کند، موضوع مهمی است که باید جدی گرفته شود.
 • قرارداد حتی الامکان به امضای شهود معتبر برسد و مشخصات شهود ذکر شود؛ همچنین شماره و تاریخ قرارداد.
 • در قراردادهای چاپی فقط به مطالب دست‌نویس اهمیت ندهید. قسمت‌های چاپی را هم بخوانید و در صورت تعارض با موارد دست‌نویس، آن‌ها را خط بزنید.

 

مرجع حل اختلاف

در صورت بروز اختلاف میان طرفین قرارداد، باید مرجعی به عنوان مرجع حل اختلاف تعیین شود تا به این مساله رسیدگی کند. این اختلاف هم می‌تواند درباره تفسیر قرارداد باشد، هم درباره نحوه اجرای قرارداد. در صورتی که مرجع یا شخص خاصی جهت حل اختلاف معین نشود، در زمان بروز اختلاف و دعوی، دادگاه ها و مراجع دادگستری به دعوای مربوطه رسیدگی خواهند کرد.


نکات پس از امضای قرارداد

بعد از امضای یک قرارداد و رعایت کلی نکات حقوقی در آن، کار تمام نشده است. چرا که ممکن است با یک پیامک و یا یک تعویض چک و یا یک متمم و صورت جلسه غیر حرفه‌ای تمام نتایج کار خراب شود. به همین خاطر، وکیل قرارداد در شیراز اکیدا توصیه می‌کند که صرف تنظیم یک قرارداد محکم کافی نیست، و باید حین اجرای قرارداد تا اتمام کار نیز جوانب حقوقی رعایت شوند.

 • شرایط صحت قرارداد

طبق گفته‌های بهترین وکیل تنظیم قرارداد در شیراز، و مطابق با ماده 190 قانون مدنی، برای صحت قرارداد چهار شرط اساسی لازم است:

 1. قصد و رضای طرفین
 2. اهلیت طرفین
 3. موضوع معین که مورد معامله باشد
 4. مشروعیت جهت معامله
 • ضمانت نامه

این مورد الزامی نیست، اما برای اطمینان از حسن اجرای تعهدات قرارداد، می‌توان از طرفین درخواست تضمین کرد.

 • حل و فصل اختلافات

حل و فصل اختلافات ناشی از قرارداد می‌تواند از طریق مراجعه به محاکم قضایی صلاحیت‌دار انجام شود. یا اینکه طرفین با یکدیگر توافق کنند که در صورت بروز اختلاف به صورت دیگری اختلاف حل و فصل شود. این موضوع می‌تواند در متن قرارداد به دست وکیل قرارداد نویسی ذکر شود.

 • شرایط فسخ از نظر وکیل قرارداد در شیراز

عملا زمانی بحث فسخ قرارداد مطرح می‌شود که عقد لازم باشد. عقد لازم عقدی است که طرفین بعد از انعقاد آن حق برهم زدن آن را نخواهند داشت؛ مگر زمانی که طرفین بخواهند با توافق یکدیگر قرارداد را بر هم بزنند یا شرایط فسخ قرارداد وجود داشته باشد.

 • تفسیر قرارداد

عمده تلاش در تفسیر قراردادها این است که از قصد مشترک طرفین در زمان انعقاد قرارداد تبعیت شود. این مهم با مراجعه به معنای لغوی و عرفی کلمات، عبارات و جملات قرار داد انجام می‌شود که در برخی موارد واقعا با منظور و مراد طرفین تفاوت دارد.

به همین خاطر، برای جلوگیری از بروز مشکل در زمان حدوث اختلاف درمعنای قرارداد، استفاده از کلمات با توجه به معنای تخصصی آنها و دقت در گزینش واژه‌ها اهمیت بسیاری دارد. چه بسا در برخی موارد لازم است که طرفین قرارداد در متن قرارداد، مراد خویش را به صراحت و تفصیل بیان کرده و هرگونه برداشت متفاوتی را پیشاپیش رد کنند.


 

مزایای مشاوره و تنظیم قرارداد

تمامی قراردادها با یک نام خاص در قانون شناخته می‌شوند، و بهترین وکیل تنظیم قرارداد در شیراز با این اسامی، تمامی قوانین و اصطلاحات مربوط به عقد این قراردادها آشناست.  و نام قرارداد، مفاد آن و تمامی جزئیات را از حیث قانونی بودن آن بررسی می‌کنند. از طرفی تمامی قراردادها به‌طورکلی لازم‌الاجرا هستند. مگر در مواقعی که شروط فسخ برای آن‌ها ذکرشده باشد و در صورت الزام وکلا می‌توانند به نیابت از هرکدام از طرفین قرارداد، آن را فسخ کنند.

از جمله مزایای همکاری با وکیل تنظیم قرارداد شیراز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیشگیری از هرگونه اختلاف احتمالی در آینده
 • افزایش بهره‌‌وری و کیفیت کار
 • حفظ روابط کاری و اقتصادی به طور مستمر
 • جلوگیری از اتلاف وقت و تضییع حقوق طرفین
 • کاهش ضرر و زیان ناشی از مسائل به وجود آمده حین انجام کار (موضوع قرارداد)
 • جلوگیری از اختلاف نظرها هنگام انجام کار و دعواهای حقوقی

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان 30 دقیقه‌ای با وکیل پایه یک دادگستری در شیراز، آقای سجاد محمدی با شماره 09330550588 تماس بگیرید، و مسائل خود را مطرح کنید.

 

هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل

هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل به چند مسئله بستگی دارد، از جمله نوع و ماهیت قرارداد و مفاد آن، شرایط طرفین برای عقد قرارداد، و اینکه از سوی یکی یا هردو وکالت داشته باشد. حین مشاوره رایگان می‌توانید درباره هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل نیز سوالات خود را مطرح کنید.


 

سوالات متداول

 

1. هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل چگونه مشخص می‌شود؟

نوع و ماهیت قرارداد و مفاد آن، شرایط طرفین برای عقد قرارداد، اینکه از سوی یکی یا هردو وکالت داشته باشد و …

 

2. مزیت مشاوره با وکیل قرارداد در شیراز چیست؟

پیشگیری از اختلافات احتمالی در آینده، افزایش بهره‌‌وری و کیفیت کار، حفظ روابط کاری و اقتصادی، جلوگیری از اتلاف وقت و تضییع حقوق طرفین و …

 

3. وکیل متخصص در امور قراردادها در چه قراردادهایی تخصص دارد؟

عملا هر توافقی که نام قرارداد را یدک می‌کشد، مانند قرارداد استخدام، ساخت و ساز، مشارکت، فروش، اجاره، پیمانکاری و …