ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

پیدا کردن بهترین وکیل مهریه

پیدا کردن بهترین وکیل مهریه

حتماً شما هم اصطلاح قدیمی «مهریه را کی داده، کی گرفته» را بسیار شنیده باشید. اما در عمل، با نگاهی کوتاه به دادگاه خانواده متوجه خواهید شد آنقدرها هم بی‌‌مناقشه نخواهد بود. در واقع مهریه مالی است که زن بلافاصله بعد از جاری شدن خطبه عقد می‌تواند مطالبه کند. در حال حاضر معمولاً مطالبۀ تنها زمانی‌که زوجین قصد جدایی دارند اهمیت پیدا می‌کند. از همین رو پیدا کردن بهترین وکیل مهریه و کمک‌های وی جهت دریافت حق و حقوق موضوع بسیار مهمی است. که در این مطلب از «وکیل شیراز» آن را بررسی می‌کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه شوید.

 

انواع مهریه

قبل از هر چیز باید بگوییم تعیین مقدار هزینه مهریه در عقد دائم اختیاری و در نکاح موقت اجباری است. با توجه به همین موضوع می‌توان گفت مهریه انواع گوناگونی دارد که در زیر مهم‌ترین آن را برمی‌شمریم.

 • مهرالمسمی

به مقدار معین مال که هنگام نکاح و عقد مهریه با توافق زوجین تعیین می‌شود؛‌ مهر المسمی گفته می‌شود. بر اساس قانون، زن تنها می‌تواند به اندازه 110 سکه از این مهریه از مرد درخواست کند. برای این مقدار ضمانت اجرایی قانون محکومیت‌های مالی وجود خواهد داشت.

 • مهرالمثل

در صورتی که مهر المسمی مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد یا اینکه مال، ملک و… که برای مهریه زن در نظر گرفته شده متعلق به زوجه نباشد، مهرالمثل به زن تعلق می‌گیرد. همچنین در صورتی که زن و مرد در زمان نکاح مهریه را مشخص نکرده باشند و قبل از تراضی بر مهریه بین زوجین نزدیکی رخ داده باشد، مهرالمثل به زن تعلق خواهد گرفت.

 • مهرالمتعه

اگر مهریه در زمان عقد مشخص نشده باشد و زوجین قبل از نزدیکی از هم طلاق بگیرند، مهار المتعه به زن تعلق می‌گیرد. این نوع از مهریه طبق شرایط مالی و اقتصادی مرد تعیین می‌شود.

 • مهر السنه

مهر السنه طبق منابع فقهی مشخص می‌شود. مهر السنه برابر با میزان مهریه دختران پیامبر است و میزان آن پانصد درهم نقره تعیین شده است. مبلغ مهر السنه با توجه به نوسانات بازار مشخص می‌شود. در صورتی که در قسمت مهریه سند ازدواج به این موضوع اشاره شده باشد زن می‌تواند مهر السنه را مطالبه کند.

 • مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه همان مهریه‌ای است که در زمان نکاح تعیین می‌شود و پس از جاری شدن صیغه عقد مرد باید آن را به زن بدهد. اگر مرد تمکن مالی داشته باشد باید مهریه عندالمطالبه را به طور کامل به زن بپردازد؛ اما در صورتی که مرد شرایط پرداخت مهریه را نداشته باشد، امکان درخواست اعسار از پرداخت مهریه را دارد.

 • مهریه عندالاستطاعه

در این شرایط پرداخت مهریه مشروط به دارا بودن استطاعت مالی مرد خواهد بود. اگر مرد از استطاعت مالی کافی برای پرداخت مهریه برخوردار باشد می‌تواند آن را بپردازد؛ اما؛ در صورتی که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد اجباری برای پرداخت مهریه توسط او وجود ندارد. بنابراین، زن نمی‌تواند به خاطر عدم پرداخت مهریه مرد را روانه زندان کند یا او را تحت‌فشار بگذارد.

پیدا کردن وکیل مهریه

پیدا کردن بهترین وکیل مهریه

در گذشته برای تعیین مقدار مهریه، براساس آنچه که در توانش بود را در نظر می‌گرفتند. آن برای اینکه یک پشتوانۀ مالی برای زن باشد و جدیت مرد را در امر ازدواج نشان دهد. در دوران گذشته، مهریه معمولا مال عینی مانند خانه و پارچه و مَرکب بوده و باید تهیه می‌شده است.

اما در حال حاضر، در بیشتر ازدواج‌ها، مهریه صرفا یک عدد است، و فرقی هم نمی‌کند یک سکه یا هزار سکه باشد. کسی هم سراغی از آن نمی‌گیرد تا زمانی که اختلاف بین زن و شوهر بالا بگیرد. بسیاری از زن‌ها که از حقوقی قانونی خود مانند وکالت در طلاق استفاده نکرده‌اند، مهریه را تنها سلاح خود برای فشار آوردن به مرد و دست یافتن به امتیازات مالی یا حقوقی می‌دانند و برای همین پرونده‌های زیادی با عنوان مطالبهۀ مهریه باز می‌شود.

برای تنظیم دادخواست مطالبه مهریه، باید به روش های قانونی آن آشنا باشید از این رو بهتر است قبل از انجام هر کاری زمانی را برای پیدا کردن بهترین وکیل مهریه در نظر بگیرید. که در مقاله «وکیل مهریه شیراز؛ مطالبه مهریه به کمک وکیل» با تمام زیر و بم آن و بهترین وکیل شیراز را بررسی کرده‌ایم.

چنانچه به دلایلی تمایل به حضور در دادگاه و پیگیری مراحل قانونی پرونده مطالبه مهریه را ندارید، می‌توانید آن را به دست وکیل مهریه در شیراز بسپارید. با این کار دیگر نیازی به حضور شما در دادگاه و پیگیری امور نخواهد بود و بدیهی است به دلیل آشنایی وکلا به مراحل پرونده، زودتر به نتیجه خواهید رسید. که در بخش بعد نحوه مطالبه آن را آورده‌ایم.

 

مهریه را چگونه می‌توان مطالبه کرد؟

حال که با نحوۀ پیدا کردن بهترین وکیل مهریه آشنا شده‌ایم. در اینجا چگونگی مطالبه مهریه را خواهیم گفت. زن می‌تواند قبل از این که به وظایف خودش در قبال شوهر عمل کند و اصطلاحا به خانۀ او برود، از حق حبس استفاده کند. به این معنا که عمل کردن به وظایف زناشوییش را موکول به پرداخت تمام یا بخشی از مهریه کند. در این حالت هر چند زن از شوهر تمکین نمی کند، اما شوهر موظف به پرداخت نفقه یا همان خرجی اوست.اگر زن از این حق خود استفاده نکند و به خانه‌ی شوهر برود و از او تمکین کند دیگر نمی‌تواند به بهانه‌ی حق حبس ترک خانه و زندگی کند ولی حق او بر مهریه برقرار است و هر زمان بخواهد می تواند آن را مطالبه کند.

اصولا زن می‌تواند از دو طریق به مهریه خود برسد. نخست این که به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه مهریه تسلیم کند. هر چند به لحاظ قانونی این شکل مطالبه هنوز پا برجاست، اما بسیاری از حوزه‌های قضایی دادخواست مطالبه مهریه را ثبت نمی‌کنند. و نخست زن را به پیگیری خواسته‌اش از طریق ادارۀ ثبت راهنمایی می‌کنند.

شرایط مطالبه مهریه به چه صورت است؟

شرایط و روش مطالبه مهریه به چه صورت است؟

مهریه را زمانی می‌توان دریافت کرد که مستند به سند رسمی ازدواج باشد. بنابراین در ازدواج‌های که سند غیر رسمی دارند یا ازدواج‌هایی که صیغه‌ی آن‌ها صرفا شفاهی جاری شده باشد، مطالبه‌ مهریه از این روش ممکن نیست.

 • مهریه معلق یا مشروط به تحقق امری که اتفاق نیفتاده نباشد.
 • مهریه مدت دارد نباشد و در اصطلاح حقوقی دین حال باشد، نه این که پرداخت آن موکول به زمانی باشد که هنوز فرا نرسیده.

البته لازم است بدانیم که ازدواج‌های مرسوم و مهریه‌های رایج معمولا این شرایط را دارند.

پس از آن که سردفتر اجراییه را به اجرای اداره ثبت فرستاد، باید مفاد آن را به وسیله پست به اطلاع شوهر هم برساند. مهلت قانونی برای زوج نسبت به پرداخت مهریه ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه است.

اگر زوج ظرف این 10 روز نسبت به پرداخت مهریه اقدامی نکرد، زوجه یا وکیل مطالبه مهریه در شیراز از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی می‌تواند نسبت به توقیف اموال و مسدود کردن حسابهای بانکی زوج اقدام کند. پس از این مرحله اموال جهت قیمت گذاری به کارشناس رسمی ارزیاب اموال ارجاع می‌شود که پس از قیمت گذاری اموال به مزایده و حراج گذاشته می‌شوند تا از محل فروش آنها مهریه زن پرداخت شود.

 

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می گیرد؟

معمولاً سوال رایجی که برای متقاضیان دریافت مهریه پیش می‌آید در خصوص همین عنوان است. به طور کلی در عرف وکلا، 10 درصد مهریه وصول شده، حق‌ الوکاله وکیل مهریه در نظرر گرفته می‌شود.

اگرچه هزینه وکیل برای دریافت مهریه ممکن است با توافق طرفین به شکل دیگری توافق شود. معمولا قسمتی از حق‌ الوکاله به صورت پیش‌پرداخت و مابقی آن در مرحله اجرا و در زمان دریافت مهریه، وصول می‌شود.

 

مهم‌ترین نکات دربارۀ مهریه

 • مهریه باید ارزش مالی و مالیت داشته باشد. برای مثال پول، طلا، سکه، ملک و یا حتی ماشین می‌تواند به عنوان مهریه درنظر گرفته شود.
 • در صورت فوت زوج، مهریه همچنان متعلق به زن است و از ترکه شوهر پرداخت می‌شود.
 • مهریه جز دیون ممتاز است و در صورتیکه متوفی بدهی یا تعهدات دیگری نیز داشته باشد، ابتدا باید مهریه زوجه وی پرداخت شود.
 • مهریه شامل انحصار وراثت می‌شود و ورثه می‌توانند به نسبت سهم‌الارث خود، مهریه متوفی را درخواست کنند.
 • خیانت یا روابط نامشروع مانع پرداخت مهریه نمی‌شود. بنابراین اگر زنی مرتکب خیانت یا رابطه نامشروع شده باشد، باز هم مستحق مهریه است.
 • ملاک تعیین میزان مهریه، زمان تحقق عقد نکاح است. بنابراین اگر در زمان عقد مهریه زوجه ۲۰۰ سکه بود، پس از ازدواج نیز مهریه ۲۰۰ سکه مورد قبول قانون است.
 • در حال حاضر قانون اجرای محکومیت‌های مالی مرد را برای پرداخت ۱۱۰ سکه مورد تعقیب قرار می‌دهد. بنابراین تا ۱۱۰ سکه مهریه قابلیت اجرایی دارد و برای مهریه بیش از این مقدار، مرد زندانی نمی‌شود و زن باید مال زوج را معرفی کند تا بتواند بیش از ۱۱۰ سکه را دریافت کند.
 • در طلاق توافقی طرفین در خصوص همه حقوق و تعهدات یکدیگر به توافق می‌رسند. این موضوع مهریه را نیز شامل می‌شود و زوجین باید درباره مقدار و نحوه پرداخت مهریه به توافق برسند.
 • اگر زوجین قبل از رابطه زناشویی جدا شوند و زوجه باکره باشد، صرفا نیمی از مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد.
 • زن در مورد مهریه دارای حق حبس است. به عبارت دیگر، پس از جاری شدن عقد زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند تا زمان دریافت مهریه خود از تمکین خودداری کند.
 • وکیل یا زوجه برای مطالبه و وصول مهریه می‌تواند از طریق دادگاه خانواده، شورای حل اختلاف و یا اداره اجرای ثبت اقدام کند.

 

در آخر

مزیت انتخاب وکیل در هر زمینۀ مسائل حقوقی بر کسی پوشیده نیست. با توجه به ظرافت‌های موجود و لزوم تسریع در روند پرونده‌های خانواده از جمله مهریه، انتخاب وکیل مناسب بسیار شایان توجه است. در این مقاله سعی کردیم شما را با نحوۀ پیدا کردن بهترین وکیل مهریه همچنین موضوعات مهمی که در خصوص مهریه باید بدانید آشنا کنیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاورۀ رایگان 30 دقیقه‌ای با شماره 09330550588 بهترین وکیل شیراز سجاد محمدی در ارتباط باشید.