ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

قوانین تامین دلیل

تامین دلیل

تامین دلیل چیست و انواع آن کدام است؟

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌ایید که اگر هنگام طرح شکایت و حین رسیدگی به مراحل پیگیری آن شواهد و مدارک مورد نیاز برای دفاع از خود را از دست بدهید یا به آنها دسترسی نداشته باشید؛ چه اقداماتی باید انجام داد؟ فرض کنید به یکی از اموال شخصی شما خسارت وارد شده است و احتمال دارد آثار خسارت و ضرر طی فرایند رسیدگی قضایی از بین برود؛ بدون تردید در چنین شرایطی ثابت نمودن ضرر و زیان وارد شده بسیار دشوار است.

در چنین شرایطی بهترین وکیل شیراز می‌تواند با استفاده از قانون «تامین دلیل» این مشکل را حل نماید. شاید بپرسید این موضوع چیست؟ خب به طور خلاصه می‌توان گفت که قانون «تامین دلیل» یکی از روش‌های حفظ حقوق افراد خسارت دیده است که که طرفین دعوی جهت دفاع و اثبات صحت شکایت خود به آن استناد می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با قانون «تامین دلیل» و انواع آن تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تامین دلیل چیست؟

مطابق با قانون آیین دادرسی مدنی اگر شخصی در هر زمینه‌ایی دارای حقی باشد و گمان کند که در آینده برای دستیابی به و احقاق حق خود نمی‌تواند از آن شواهد و مدارک برای دفاع از خود استفاده کند؛ می‌تواند برای درخواست تامین دلیل به دادگاه مراجعه نماید. بنابراین در برخی شرایط لازم است افراد برای محافظت از اسناد و شواهدی که ممکن است بعدا به عنوان دلیل و مدرک در دادگاه ارائه دهند؛ درخواست تامین دلیل نمایند. منظور از دلیل هر چیزی است که طرفین  دعوی برای دفاع از خود به آن استناد می‌نمایند.

تامین دلیل

پس تأمین دلیل نیز به معنی حفظ و نگهداری دلایل و مدارک موجود جهت بکار گرفتن آنها در آینده است که به عنوان قرار صادر می‎شود. لازم به ذکر است که مرجع صالح و مورد تایید جهت ارائه درخواست تامین دلیل، شورای حل اختلاف می‌باشد. البته باید به شورای حل اختلاف همان جایی که دلایل و مدارک مورد درخواست در آن قرار گرفته‌، مراجعه نمایید.

همچنین در صورتی که در آن حوزه، شورای حل اختلاف نبود؛ باید به دادگاه محل مراجعه نمود. علاوه بر این، جهت درخواست تامین دلیل در مورد اموال غیر منقول می‌بایست به شورای حل اختلاف محل ملک مراجعه کرد و برای دعاوی دیگر به محل سکونت خوانده مراجعه شود. توجه داشته باشید که فرد مذکور هم می‌تواند شخصا به دادگاه مراجعه نماید و هم می‌تواند با کمک بهترین وکیل شیراز برای انجام این کار اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست تامین دلیل

بر اساس قانون آئین دادرسی مدنی هنگام ارائه درخواست تامین دلیل باید مدارک زیر را ارائه داد:

  • اطلاعات و مشخصات متقاضی و طرف مقابل دعوی
  • موضوع دعوی که برای اثبات آن برای درخواست اقدام شده
  • اوضاع و شرایطی که سبب نیاز به تامین دلیل شده است

دقت داشته باشید که طبق ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی مدنی قبل از ارائه دعوی و یا حین رسیدگی به آن می‌توان برای تامین دلیل درخواست کتبی یا شفاهی داد. درخواست  از سمت ذی‌نفع به صورت یک تقاضانامه نوشته می‌شود و به تعداد خواندگان همراه به یک نسخه اضافی و همچنین فتوکپی برابر با اصل اوراق و اسناد به شورای حل اختلاف ارائه می‌شود.

سپس ‌شورای حل اختلاف با تشخیص اهمیت و فوریت موضوع، تقاضا را به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری فعال در زمینه مربوطه ارجاع می‌دهد. در آخر نیز با حضور مدیر دفتر شعبه شورا و کارشناس مربوطه در محل، شورا صورتجلسه را با درج نظر کارشناس صادر می‌کند.

انواع تامین دلیل

در موارد گوناگونی می‌توان برای تامین دلیل درخواست داد. فرض کنید طی یک تصادف اتومبیل شما خسارت ببیند و می‌خواهید زود‌تر مبلغ خسارت را برای تعمیر دریافت نمایید. زیرا نمی‌توانید منتظر تمام شدن پروسه نسبتا طولانی دادرسی بمانید. در چنین شرایطی می‌توانید با ارائه درخواست تامین دلیل و اجرای آن به کمک بهترین وکیل شیراز، میزان زیان وارد ‌شده به ماشین تعیین می‌شود و سپس می‌توانید برای تعمیر و بازسازی ماشینتان اقدام نمایید.

در نهایت نیز با استناد به تامین دلیل صورت گرفته، می‌توانید مبلغ خسارت را از طرف دیگر دعوی مطالبه کنید. علاوه بر این، اگر در موقعیتی قرار بگیرید که ممکن است مدارک و شواهد از بین بروند و دیگر در دسترس نباشند؛ می‌توانید از طریق قانون تامین دلیل این شواهد را حفظ کنید. برای مثال مواقعی که فردی قصد شهادت دادن در دادگاه را دارد و می‌خواهد از کشور خارج شود یا به دلیل بیماری در آستانه فوت است.

اعتبار تامین دلیل

هدف اصلی تامین دلیل، ثبت گزارش و حفظ آن است پس بر تایید یا عدم تایید ارزش دلیل تاثیری ندارد. همچنین این موضوع نمی‌تواند به معنی تایید قطعی دلیل باشد. زیرا ممکن است فردی چیزی را به عنوان مدرک و شواهد برای اثبات ادعا و دفاع از خود بداند اما حقیقت چیز دیگری باشد.

بنابراین پس از ارائه تقاضا توسط خواست‌کننده با این عنوان که شواهد و مدارکی دارد که در آینده دردسترس نخواهند بود؛ قرار تامین صادر و اجرا می‌شود. در مرحله بعد دادگاه مربوطه دلایل و مدارک مدعی را ارزیابی می‌نماید در صورت تایید اعتبار و ارزش آن مشخص می‌شود.

تامین دلیل

هزینه تامین دلیل

هزینه مورد نیاز برای درخواست بسته به نوع دعوی از دویست هزار ریال تا یک میلیون ریال متفاوت است. اگرچه این نوع دعوی از نوع دعوی غیرمالی است اما تقاضای تامین دلیل به کارشناس دادگستری ارجاع داده می‌شود.

پس خواهان موظف به واریز هزینه کارشناس رسمی به حساب کانون کارشناسان رسمی دادگستری می‌باشد. با ارائه اصل فیش به شعبه شورای حل اختلاف مربوطه، کارشناس مشخص می‌شود. در نهایت کارشناس نظر خود را در مدت ۱۰ تا ۱۵ روز به شورای حل اختلاف ارائه می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید انجام مراحل مربوط به تامین دلیل بسیار زمانبر است؛ بنابراین بهتر است برای انجام چنین اقداماتی به بهترین وکیل شیراز مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله آموزشی، یکی دیگر از مباحث حقوقی با نام «قانون تامین دلایل» را توضیح دادیم. متوجه شدیم که هدف اصلی این قانون محافظت از حق و حقوق افراد خسارت دیده در شرایطی است که احتمال از بین رفتن مدارک و شرایط وجود دارد. قانون تامین دلیل را می‌توان در زمینه‌های مختلفی اعمال کرد.

بدیهی است که این پروسه مانند سایر فرایندهای قانونی و حقوقی دیگر دارای مراحل و شرایط مختلفی می‌باشد که همین امر اهمیت مشورت کردن با افراد متخصص در این زمینه را چندین برابر می‌کند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. با این وجود در صورت داشتن هر ابهام یا سوالی در این زمینه می‌توانید از بهترین وکیل شیراز وقت مشاوره رزرو نمایید.