ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

وکیل مهریه شیراز؛ دادخواست مطالبه مهریه به کمک وکیل در شیراز

وکیل مهریه شیراز

در سال‌های اخیر مراجعه به دادگاه‌های خانواده روال رو به رشدی داشته، و تعداد بی‌شماری از پرونده‌ها مربوط به خانم‌هایی است که به دلایل گوناگون درخواست مطالبه مهریه را دارند. مهر یا مهریه از جمله مهم‌ترین حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می‌گیرد. ازین رو اطلاع از نحوه مطالبه این حق و مشورت با وکیل مهریه شیراز موضوع بسیار مهمی است.

چنانچه قصد ارتباط گرفتن با بهترین وکیل شیراز را برای مطالبه مهریه دارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا چنددقیقه‌ای را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید. در ادامه درباره مدارک لازم، مراحل و شرایط ویژه این موضوع صحبت می‌کنیم.

 

مهریه چیست؟

به بیان ساده، مالی که زوج ضمن عقد نکاح متعهد به پرداخت آن به زوجه می‌شود، «مهریه» یا «مهر» می‌گویند. مهریه مبلغ یا مالی است که نشان‌دهنده قصد و غرض مرد برای ازدواج و تشکیل خانواده است. در واقع مهریه حق مسلم زن به عنوان پشتوانه‌ای مالی برای آینده است، و برای مطالبۀ آن می‌توان از وکیل مهریه شیراز مشورت گرفت. از طرفی هم مهریه باید از نظر اجرایی دور از ذهن نباشد. و از تعیین مبالغ یا موارد این‌چنینی اجتناب کرد.

مطالبه مهریه یعنی چه؟

مالکیت مهریه از همان لحظه عقد به زن تعلق می‌گیرد، و حق مطالبه آن را خواهد داشت. اغلب فکر می‌کنند مطالبه مهریه عمدتاً زمانی به وقوع می‌پیوندد که زن و مرد قصد جدایی داشته باشند. با این حال، بنابر گفته‌های وکیل مهریه شیراز، گرفتن مهریه بدون طلاق نیز امکان‌پذیر است.

 

ویژگی‌های مهریه از نظر قانون

 • باید مالی باشد.
 • زوجه باید بتواند آن را تقاضا کند.
 • معلوم باشد؛ به این معنا که زوجین از آن اظهار بی‌اطلاعی نکنند.
 • منفعت عقلایی مشروع داشته باشد.
 • از سوی مرد قابل تسلیم باشد.
 • مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

انواع مهریه

مهریه انواع و اقسامی دارد که بر اساس شرط استطاعت، به دو دسته عند الاستطاعه و عند المطالبه تقسیم می‌شود:

مهریه عندالمطالبه

در این نوع مهریه، در صورت طلب کردن زوجه، زوج موظف است آن را پرداخت کند. یعنی به محض اجرای صیغه نکاح، زن می‌تواند تمام مهریه را به صورت یک‌جا بخواهد. با کمک گرفتن از وکیل مهریه و طلاق در شیراز و دیگر شهرها می‌توان روند قانونی این کار را سریع تر انجام داد.

مهریه عندالاستطاعه

این نوع مهریه به این صورت است که بعد از خوانده شدن خطبه عقد شرایط مالی مرد سنجیده می‌شود. و در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد، باید مهریه همسر خود را پرداخت کند.


پیشنهاد مطالعه: مهریه در طلاق توافقی


قانون جدید مطالبه مهریه از زبان بهترین وکیل مهریه شیراز

در خصوص مطالبه مهریه، پس از تصویب قانون جدید حمایت خانواده تحول بزرگی صورت گرفت. آن هم مطالبه مهریه بیشتر از 110 سکه یا معادل‌اش، که به نوعی غیر ممکن هم بود. قبل از آن بدین صورت بود که مردان بدهکار مهریه تا صدور قطعی رای دادگاه در حبس باشند، و بعد از صدور رای می‌توانستند برای حق اعسار اقدام کنند.

اما بعد از تغییر در قانون فوق، چنانچه مردی مدعی اعسار (غیر تاجر) باشد. مدت زمانی که دادگاه به پرونده مهریه رسیدگی می‌کند. تقاضای اعسارش بررسی می‌شود. بدون آنکه مدتی را در حبس سپری کند.

طبق ماده 22 قانون حمایت از خانواده که در اسفند سال 91 تصویب شد. هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. در صورتی که مهریه بیش از این میزان باشد، ملاک پرداخت مازاد آن فقط توانایی مالی زوج است. لازن به ذکر است محاسبه مهریه به نرخ روز نیز با رعایت مقررات الزامی است.

به گفتۀ وکیل مهریه شیراز طبق ماده 3 قانون جدید، اگر استیفای مهریه از طریق این قانون ممکن نشود. زوج به تقاضای زوجه تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار یا عدم جلب رضایت زوجه حبس می شود.

بعد از اینکه حکم پرداخت مهریه و صدور اجراییه قطعی شد. زوج به مدت یک ماه فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه کند. در صورتی که در مدت تعیین شده، دادخواست اعسار تقدیم دادگاه شود. تا پایان مشخص شدن تکلیف قطعی دادگاه در خصوص اعسار مهریه امکان جلب وجود ندارد. تنها زمان قطعی شدن حکم اعسار و نپرداختن اقساط مهریه امکان جلب محتمل است.

همچنین زمانی که زن مالی را از همسرش توقیف کرده باشد. تا پایان مزایده و مشخص شدن تکلیف مال مرد، برای مازاد مهریه از 110 سکه حکم جلب صادر نمی‌شود.

به طور کلی نتیجه قانون جدید این است که در صورت مهریه بیش از 110 سکه یا معادل آن، ابتدا باید 110 سکه پرداخت شود. و مازاد بر آن در صورت ناتوانی در پرداخت توسط زوج، ضمانت اجرایی حقوقی یا کیفری ندارد.

 

 

بهترین روش گرفتن مهریه

به کمک وکیل مطالبه مهریه، از طریق روش‌های زیر می‌توان برای گرفتن مهریه اقدام کرد:

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

در این روش، زن با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه مهریه را تقدیم می‌کند. این امر نیازمند رسیدگی در دادگاه و صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه است. همچنین زن می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست اصلی از دادگاه در قالب دادخواست قرار تامین خواسته تقاضا کند که اموال شوهر بدون اطلاع او توقیف شود.

مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت

در این روش زن می‌تواند به جای دادگاه به سامانه نوبت دهی اجرای ثبت مهریه شیراز در ادارۀ ثبت مراجعه ‌کند. به دلیل ذکر شدن مهریه در سند ازدواج و اینکه سند ازدواج نیز یک سند رسمی است. زن با مراجعه به دفتر ازدواج محل وقوع عقد، مهریه‌اش را به اجرا می‌گذارد. از نظر بهترین وکیل مطالبه مهریه در شیراز، این روش برای کسانی که به سرعت قصد ممنوع الخروج کردن زوج را داشته باشند و زمانی که زوج اموالی برای توقیف دارد، مناسب است.

در حال حاضر می‌توان از طریق دایره اجرائیات اداره ثبت محل وقوع عقد ازدواج، مهریه را به اجرا گذاشت. که در صورت عدم شناسایی اموال شوهر جهت توقیف آن، پرونده مختومه می‌شود. و با صدور گواهی مربوطه، زوجه می‌تواند جهت ادامه روند مطالبه مهریه به دادگاه مراجعه کند.


برای اجرا گذاشتن مهریه چه مدارکی لازم است؟

 • اصل سند ازدواج
 • اصل کارت ملی
 • اصل شناسنامه

مراحل مطالبه مهریه 

طبق تجربیات بهترین وکیل مهریه شیراز، مراحل مطالبه مهریه به شرح زیر است:

 • مراجعه زن به دفترخانه رسمی ازدواجی که عقد در آنجا ثبت شده
 • تقدیم اصل سند ازدواج، کپی سند ازدواج، و درخواست کتبی صدور اجرائیه به دفتر خانه
 • پرداخت هزینه حق الاجرا و صدور اجرائیه توسط دفتردار
 • ابلاغ اجرائیه به زوج و تعیین مهلت 10 روزه به وی جهت پرداخت مهریه
 • بعد از اتمام مهلت و عدم پرداخت، مراجعه زوجه به اجرای ثبت
 • درخواست تشکیل پرونده اجرائی
 • اثبات دارایی های مرد از جانب زن، از طریق استعلام اموال وی
 • گذشت فرصت 6 ماهه سازمان ثبت اسناد جهت شناسایی دارایی های زوج
 • درخواست توقیف اموال
 • اگر زوج توانایی پرداخت تمام مهریه را نداشته باشد، باید به دادگاه مراجعه کنند.
 • ممنوع الخروج کردن زوج، در صورتی که مرد اموالی برای توقیف نداشته باشد.
 • ثبت نام در سامانه ثنا توسط زوجه
 • برای وصول مهریه زیر 20 میلیون تومان: مراجعه به شورای حل اختلاف و برای وصول مبالغ بالاتر: مراجعه به دادگاه خانواده
 • تقدیم دادخواست مطالبه مهریه به انضمام تصویر سند ازدواج
 • پرداخت هزینه دادرسی
 • درخواست صدور قرار تامین
 • تقاضای توقیف اموال مرد قبل از ابلاغ به زوج
 • تعیین وقت رسیدگی به دادخواست مهریه توسط دادگاه
 • فرآیند دادرسی در دادگاه
 • صدور حکم قطعی توسط دادگاه
 • درخواست اجرای حکم توسط زوجه یا وکیل او
 • اعطای مهلت 10 روزه به مرد جهت پرداخت مهریه به زن
 • تقاضای صدور دستور جلب، در صورت عدم پرداخت مجدد مهریه توسط زوج
 • دادخواست اعسار از پرداخت مهریه و تقاضای تقسیط مهریه توسط زوج
 • صدور حکم قطعی تقسیط مهریه
 • پرداخت چند قسط از مهریه توسط زوج و تقاضای رفع ممنوع الخروجی
 • تقاضای صدور دستور جلب زوج، در صورت عدم پرداخت اقساط تعیین شده
 • حبس زوج تا زمان پرداخت مهریه

 

 

 

دادخواست مطالبه مهریه سکه

همانطور که بهترین وکیل مهریه شیراز پیش از این نیز ذکر کرد، در صورت توانایی مالی زوج، وصول مهریه به هر میزان امکان‌پذیر است. اما در شرایطی که زوج توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، محکومیت یا بازداشت وی تنها برای 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اگر زوج 110 سکه را به زوجه بپردازد ولی قادر به پرداخت باقی مهریه به وی نباشد، زوجه نمی‌تواند دستور جلب یا ممنوع الخروجی زوج را دریافت کند.

دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز

بنابر ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی و همچنین آیین نامه اجرایی قانون یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون، چنانچه مهریه وجه نقد باشد، طبق شاخص قوه قضاییه به نرخ روز محاسبه می‌شود.

طبق اظهارات بهترین وکیل مهریه شیراز، مهریه وجه نقد به نرخ روز تا زمان پرداخت آن توسط زوج محاسبه می‌شود و نه تا زمان مطالبه مهریه.

دریافت مهریه پس از فوت همسر

اگر زوج فوت کرده باشد، فقط تا تاریخ فوت شوهر مهر به روز محاسبه می‌شود. حتی اگر چند سال بعد از فوت شوهر، زوجه به طرفیت وراث مطالبه مهریه کرده باشد. مهریه وجه نقد تا زمان فوت شوهر متوفی به نرخ روز محاسبه می‌شود.


مزایای استخدام بهترین وکیل مهریه شیراز

برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه یا اداره اجرای ثبت، الزام قانونی برای انتخاب وکیل و سپردن امور به وکیل نیست. اما واضح است که برای هرکاری باید به متخصص آن کار مراجعه کرد. از آنجایی که اقامه دعوی و شرکت در جلسات دادرسی محل آزمون و خطا نیست، کوچکترین اشتباه ممکن است مسیر پرونده را کلا عوض کند و دچار شکست شوید؛ و یا خوش بینانه اینکه به نتیجه مطلوب نرسید.

شما می‌توانید برای تصمیم‌گیری بهتر از مشاوره رایگان 30 دقیقه‌‎ای با دکتر سجاد محمدی، بهترین وکیل مهریه شیراز، بهره برده و سپس در خصوص پرونده‌تان تصمیم‌گیری کنید. برای اینکار کافی است با شماره 09330550588 تماس بگیرید. روی شماره ضربه بزنید.


سوالات متدوال از بهترین وکیل مهریه در شیراز

1. حق الوکاله وکیل مهریه و طلاق در شیراز چقدر است؟

حق الوکاله وکیل معمولا درصدی توافقی از مبلغ مورد مطالبه است.

 

2. در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

در همۀ شرایط مهریه به زن تعلق می‌گیرد، مگر اینکه زن خودش مهریه را ببخشد.

 

3. اگر زن فوت کند، تکلیف مهریه او چه می‌شود؟

در صورت فوت زن، وراث او (پدر، مادر و فرزندان) می‌توانند مهریه را از مرد مطالبه کنند.

بیوگرافی

سجاد محمدی وکیل پایه یک دادگستری شیراز، بیش از ۱۰ سال تجربهٔ وکالت دارد و دانش‌آموختهٔ کارشناسی‌ارشد، گرایش حقوق خصوصی است. عضو کانون وکلای دادگستری استان فارس و از داوران رسمی کانون داوران قوهٔ قضاییه نیز هست. و در این سِمت، پیشینه‌ای درخشان دارد. تاکنون وکالت بیش از ۴۰۰۰ پرونده را در دعاوی متعدد و در زمینه‌هایی چون حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی بر عهده گرفته است و در بیش از ۸۵ درصد پرونده‌ها، نتیجه مطلوب موکل خود را به دست آورده است.

سابقه
بیش از 10 سال
پرونده
موفقیت در پرونده 85%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط