ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی در شیراز

حریم خصوصی در فضای مجازی

حریم خصوصی در فضای مجازی و روش‌های محافظت از آن

امروزه همه ما شاهد نقش پررنگ و مهم اینترنت و فضای مجازی در زندگی اجتماعی و فردی‌مان هستیم. اگرچه وجود این تکنولوژی انجام کارها و فعالیت‌های روزمره را آسان کرده است اما فعالیت در این فضا به همان میزان خطرناک است و می‌تواند امنیت شما را به خطر بیاندازد. در واقع هروقت که وارد یک سایت یا شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌شوید، عکس و تصاویر خود را در صفحه شخصی خود منتشر می‌کنید؛ با هر کلیک یک ردپای دیجیتال از شما باقی می‌ماند. اما حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی چطور ممکن است؟

به همین سادگی اطلاعات شما در دسترس عموم و همچنین هکرها و مجرمان اینترنتی قرار می‌گیرد. این افراد می‌توانند از طریق روش‌های گوناگون به اطلاعات شخصی و مالی شما دست یابند و از آنها سواستفاده کنند. از این رو بهتر است هنگام فعالیت در فضای مجازی کمی هوشیارانه عمل کنید. اهمیت حریم خصوصی در اینترنت و فضای مجازی سبب شد تا در این مقاله روش‌های مختلف حفاظت از حریم خصوصی توصیه شده توسط بهترین وکیل شیراز را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

منظور از حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی، حفظ اطلاعات و داده‌های شخصی هنگام نمایش یا ارائه آنها در اینترنت است که جزو یکی از حقوق اساسی بشر محسوب می‌شود. به بیان دیگر، همانطور که شما حق دارید در دنیای واقعی اطلاعات خصوصی و شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید؛ در دنیای مجازی نیز همین حق را دارید و می‌توانید اطلاعات شخصی خود را خصوصی نگه‌ دارید.

به همین دلیل است که حفظ حریم خصوصی در اینترنت به یکی از موضوعات حائز اهمیت در همه کشورها تبدیل شده است. در کشور ما هم به همین گونه است و حقوق‌دانان با توجه به مواد و اصول مصوب در قانون‌های اساسی، ورود به حریم خصوصی و شخصی افراد در فضای مجازی را جرم می‌دانند.

نحوه محافظت از حریم خصوصی در فضای مجازی

تا اینجای مقاله دریافتیم که افراد متجاوز به حریم خصوصی دیگران در فضای مجازی به عنوان مجرم شناخته و مجازات می‌شوند. با این حال بهتر است قبل از رخ دادن اینگونه اتفاقات، خودمان از اطلاعات و حریم شخصی‌مان مراقبت کنیم. خوشبختانه اقدامات زیادی جهت حفظ و افزایش امنیت و محافظت از حریم شخصی در فضای مجازی در دسترس است که در ادامه مهم‌ترین روش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

محافظت از حریم خصوصی از طریق توجه به سیاستنامه هر سایت و شبکه اجتماعی

اولین قدم برای مراقبت از اطلاعات شخصی، مطالعه سیاست‌نامه پلتفرمی است که وارد آن می‌شوید. چرا که در سیاستنامه هر سایت و شبکه اجتماعی اطلاعات کاربردی درباره مقررات و قوانین جمع‌آوری اطلاعات و استفاده یا افشای آن ذکر شده است. معمولا این سیاست‌نامه‌ها را می‌توانید پایین صفحات یا بخش معرفی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیابید.

با این حال، در صورتی که آن را پیدا نکردید؛ می‌توانید با کارشناس حریم خصوصی در فضای مجازی وب‌سایت یا شبکه اجتماعی مورد نظرتان تماس بگیرید. پس از بررسی این قانون و مقررات، در صورت تمایل می‌توانید اطلاعاتتان را در آن سایت یا رسانه اجتماعی ثبت کنید. البته توجه داشته باشید که اغلب اوقات سایت‌ها اطلاعات شما را برای بازاریابی نیاز دارند؛ با این وجود توصیه می‌شود اطلاعات مهم و حساس همچون اطلاعات بانکی یا پزشکی خود را ارائه ندهید.

حریم خصوصی در فضای مجازی

 

محافظت از حریم شخصی با نصب و استفاده از آنتی ویروس ایمن و قدرتمند

نفوذ بدافزارها و ویروس‌ها به رایانه و سیستم شخصی شما سبب دسترسی هکرها به اطلاعات بانکی، ردیابی لوکیشن و کنترل کامپیوترتان از راه دور می‌شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی می‌بایست یک آنتی ویروس قدرتمند و ایمن را نصب و به صورت منظم آن را آپدیت کنید. علاوه بر این با فعال سازی سیستم فایروال کامپیوترتان مانع دسترسی غیرمجاز هکرها به اطلاعات شخصی خود می‌شوید. توجه به امنیت تلفن‌ هوشمند خود را نیز فراموش نکنید.

محافظت از حریم شخصی انتخاب پسورد پیچیده و سخت

یکی از اقدامات دیگر که بهترین وکیل شیراز برای محافظت از حریم خصوصی در فضای مجازی به شما توصیه می‌کند؛ انتخاب پسورد یا رمز عبور پیچیده است. اگر می‌خواهید اطلاعات شما هک نشود؛ بهتر است برای همه حساب‌ها و اکانت‌های خود در فضای مجازی، رمز عبورهای پیچیده متشکل از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و … انتخاب نمایید.

محافظت از حریم شخصی با عدم انتشار اطلاعات شخصی حساس

هرگز بیش از اندازه مورد نیاز، اطلاعات شخصی مهم و حساس درباره خودتان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید. زیرا انتشار بیش از حد اطلاعات در اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و … کار هکرها برای دسترسی به اطلاعات‌تان را بسیار آسان می‌کند و می‌توانند به راحتی هویت‌ شما را جعل نموده و از آن استفاده کنند. بنابراین، بهتر است از درج اطلاعاتی مانند سن، محل سکونت و … در پروفایلتان خودداری نمایید. همچنین محدوده مخاطبان خود را به دوستان و آشنایان محدود کنید تا مانع ورود افراد غریبه و هکرها به صفحه شخصی خود شوید.

محافظت از حریم شخصی از طریق توجه به مرور‌گر

این واقعیتی غیرقابل انکار است که کمپانی‌ها و سایت‌های مختلف تمام کارها و فعالیت‌های اینترنتی شما را تحت نظر دارند. به این معنا که آنها از تمام تبلیغات اینترنتی، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که بازدید می‌کنید و حتی لوکیشن شما باخبر هستند و اطلاعات شما را جمع‌آوری‌ می‌کنند. برای مثال ممکن است شما اطلاعاتی در مورد عقاید و دیدگاه خود در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر نکنید اما این سایت‌ها از طریق مطالبی که مطالعه می‌کنید؛ از عقاید و دیدگاه شما باخبر می‌شوند. سپس اطلاعات دریافتی را برای اهداف بازاریابی به کمپانی‌های دیگر ارائه می‌دهند.

بهترین اقدام در حریم خصوصی در فضای مجازی، نصب و استفاده از پلاگین‌های مرورگر است. این پلاگین‌ها مانع اجرای بدافزارها در مرورگرمی‌شوند و تبلیغات را نیز مسدود می‌کنند. نکته دیگر هنگام استفاده از اینترنت، استفاده از سایت‌های دارای گواهی اس اس ال است که به صورت «https» نمایش داده می‌شوند. این عبارت به معنی مطمئن بودن سایت مورد نظر و رمزگذاری شدن اطلاعات می‌باشد. آخرین مورد حذف کوکی‌ها هنگام بستن مرورگر است تا آزانس‌های تبلیغاتی و سایت‌ها نتوانند از این کوکی‌ها برای ردیابی آنلاین شما استفاده نمایند.

حریم خصوصی در فضای مجازی

محافظت از حریم شخصی از طریق عدم استفاده از وای‌فای‌های عمومی

همیشه به یاد داشته باشید که وای فای‌ها و هات‌ اسپات‌ های عمومی و رایگان امن نیستند. زیرا اتصال به وای‌فای عمومی و ناشناس باعث می‌شود تمام اقدامات اینترنتی و اطلاعات شما در دسترس صاحبان این اینترنت‌ها قرار بگیرد. بنابراین بهتر است هرگز به وای‌فای عمومی متصل نشوید و در صورت ضرورت و اتصال تحت هیچ شرایطی وارد حساب‌های کاربری حساس مانند ایمیل یا حساب‌های بانکی نشوید.

اهمیت حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی

همانگونه که گفتیم محافظت از حریم خصوصی در فضای مجازی جزو حقوق پایه‌ایی و اساسی هر فردی محسوب می‌شود و نقض آن جرم شناخته می‌شود. درک اهمیت حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی برای همه افراد و سازمان‌ها الزامی است. با در اولویت قرار دادن امنیت حفاظت از حریم خصوصی، می‌توان خود را از سواستفاده‌های مالی، روحی و جسمی مصون بدارید و برای خود آسایش و آرامش را به ارمغان بیاورید.

از طرفی فراموش نکنید که اگرچه برای فرد متجاوز به حریم خصوصی در اینترنت، مجازات‌های مشخصی در نظر گرفته می‌شود اما بهتر است از رخ دادن این اتفاقات پیشگیری کنید. به همین دلیل در این مطلب آموزشی روش‌های کاربردی و مهم برای حفظ حریم خصوصی‌ در فضای مجازی را به شما عزیزان ارائه دادیم. با این وجود، اگر در معرض جرایم سایبری قرار گرفتید؛ برای پیگیری قانونی و احقاق حق در اسرع وقت به مراجع ذیربط دعاوی حقوقی مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که با کمک گرفتن از بهترین وکیل شیراز می‌توانید به این پروسه سرعت ببخشید.

بیوگرافی

سجاد محمدی وکیل پایه یک دادگستری شیراز، بیش از ۱۰ سال تجربهٔ وکالت دارد و دانش‌آموختهٔ کارشناسی‌ارشد، گرایش حقوق خصوصی است. عضو کانون وکلای دادگستری استان فارس و از داوران رسمی کانون داوران قوهٔ قضاییه نیز هست. و در این سِمت، پیشینه‌ای درخشان دارد. تاکنون وکالت بیش از ۴۰۰۰ پرونده را در دعاوی متعدد و در زمینه‌هایی چون حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی بر عهده گرفته است و در بیش از ۸۵ درصد پرونده‌ها، نتیجه مطلوب موکل خود را به دست آورده است.

سابقه
بیش از 10 سال
پرونده
موفقیت در پرونده 85%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط