ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

تعریض جنسی و مجازات آن در شیراز

تعرض جنسی

«تعرض و تجاوز جنسی»، کلماتی که متاسفانه نه فقط در فیلم‌ها، اخبار، شبکه‌های اجتماعی و … بارها و بارها نام آنها را شنیده‌اییم بلکه در زندگی روزمره نیز شاهد رخ دادن این گونه اتفاقات هستیم. از آنجایی که تعرض جنسی مقوله‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد؛ در این زمینه بررسی‌های بسیاری صورت گرفته است. جالب است بدانید که تعرض و تجاوز جنسی فقط شامل زنای به عنف نیست بلکه فرد قربانی ممکن است کودک یا مرد (لواط به عنف) باشد.

در واقع اگرچه جوامع مختلف در مورد روابط خارج از چارچوب ازدواج، مقررات و دیدگاه مختلفی دارند زمانی که صحبت از تعرض و رابطه جنسی اجباری و تجاوز می‌شود؛ همه این جوامع، قوانین و مجازات‌های سخت گیرانه‌ای را در این زمینه تصویب و اجرا می‌کنند. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم درباره تعریض جنسی، تفاوت با تجاوز و مجازات در نظر گرفته برای این عمل مجرمانه را مورد بررسی قرار دهیم.

تعرض جنسی چیست؟

هنگامی که یک یا چند فرد، شخص دیگری را مورد آزار جنسی تحقیر آمیز قرار دهند؛ تعرض جنسی رخ می‌دهد. آزار جنسی می‌تواند به شکل فیزیکی و یا روانی انجام شود. منظور از تعرض جنسی به صورت فیزیکی، تجاوز جنسی به شخص و یا مجبور کردن وی به ارضای جنسی متجاوز است. علاوه بر این، تعریض فیزیکی می‌تواند شامل نوازش­‌ها و رفتارهای محبت گونه‌ایی باشد که اجازه آن را نداده‌اید.

تعرض روانی نیز شامل ارائه اظهار نظرهای حاوی تعابیر جنسی یا اجبار فرد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک یا دیدن اعمال جنسی فرد دیگری می‌باشد. همچنین برقراری رابطه جنسی با افراد زیر ۱۵ سال در هر صورتی غیر قانونی است. متاسفانه تعرض جنسی ممکن است یک یا چندین مرتبه صورت بگیرد و معمولا شخص متجاوز از موقعیت خود برای انجام این عمل استفاده می‌کند.

ممکن است کودکان و نوجوانان توسط یکی از والدین، خویشاوندان، آشنایان، آموزگار و … مورد تعرض جنسی قرار بگیرند. برخی از افراد متجاوز از عمد با کودک یا نوجوان رابطه عاطفی برقرار می‌کنند تا بعد از آن رابطه سوء استفاده نمایند. همچنین ممکن است تعرض جنسی به دلیل ضعف جسمانی قربانی، مستی، بیماری و .. صورت بگیرد.

تعرض جنسی

 

جالب است بدانید که شایع­‌ترین حالت زمانی است که شریک زندگی یک شخص از حد و مرز خود فراتر می‌رود و تعرض اتفاق می‌افتد. به یاد داشته باشید که در صورت قرار گرفتن در چنین موقعیتی می‌توانید برای مشورت و طرح شکایت از بهترین وکیل شیراز کمک بگیرید.

تجاوز جنسی چیست؟

اگر کسی به کمک ضرب و شتم، خشونت و تهدید به اعمال بزهکارانه، شخص دیگری را به نزدیکی جنسی و تحمل عمل جنسی وادار نماید؛ تجاوز جنسی اتفاق می‌افتد. به بیان دیگر، از دیدگاه حقوق کیفری، زمانی تجاوز جنسی اتفاق می‌افتد که فرد متجاوز بدون رضایت شخص مقابل آلت جنسی خود را در واژن یا مقعد زن و مقعد مرد دیگر وارد نماید.

تفاوت تعرض جنسی با تجاوز جنسی چیست؟

اگرچه تعرض جنسی دارای شباهت‌هایی با تجاوز جنسی است اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. به این صورت که تجاوز جنسی (Rape) زمانی روی می‌دهد که شخص متجاوز به زور از نظر فیزیکی با شخص قربانی آمیزش جنسی ( دخول) داشته باشد. توجه داشته باشید که تجاوز جنسی هم برای مردان و هم برای زنان خواه دگرجنس‌گرا یا هم‌جنس‌گرا اتفاق می‌افتد. این در حالیست که تعرض جنسی یا همان Sexual Assault مفهومی بسیار وسیع‌تر دارد و اقدامات جنسی بیشتری را شامل می‌شود که شخص یا اشخاصی بدون رضایت فرد روی وی انجام می‌دهند. برخی از نمونه‌های تعرض جنسی عبارتند از:

  • لمس بدن توسط متعرض بدون رضایت و لمس بدن متعرض به اجبار و به زور
  • نوازش، بغل و بوسه بدون رضایت و با اجبار
  • برقراری هرگونه رابطه جنسی اجباری مانند رابطه جنسی دهانی، مقعدی، واژینال و …
  • گفتن متلک‌های جنسی در خیابان
  • لمس اعضای بدن در تاکسی و اتوبوس
  • سوءاستفاده جنسی و ارسال پیامک‌های جنسی

 

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که تعرض جنسی شامل موارد زیادی است که ممکن است آمیزش جنسی در آن رخ دهد یا خیر. در حقیقت تعریض جنسی می‌تواند همه مرزهای شخصی و استقلال جنسی قربانی را زیر پا بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصداق‌های دیگر تعرض جنسی می‌توانید از بهترین وکیل شیراز وقت مشاوره بگیرید.

تعرض جنسی

مجازات تجاوز جنسی

طبق قوانین مجازات اسلامی، اگر فردی به زن یا مرد دیگری تجاوز کند و این عمل به وسیله اعتراف، شهادت یا دانش قاضی ثابت شود؛ حکم متجاوز جنسی، اعدام است. به دلیل این که مجازات تجاوز جنسی از نوع مجازات حدی می‌باشد؛ امکان تخفیف، تبدیل و یا تعلیق حکم از سمت قاضی وجود ندارد. همچنین در صورتی که عمل متهم، به عنوان تجاوز جنسی شناخته نشود و فقط آزار جنسی باشد، مجازات آن بر اساس قانون مجازات اسلامی مشخص می‌شود. قوانین مجازات اسلامی در رابطه با آزار جنسی عبارتند از:

  • مطابق با ماده ۱۴۰ قانون مجازات اسلامی اگر زن و مردی که علقه زوجیت ندارند؛ روابط نامشروع یا عمل ضد عفت غیر از زنا انجام دهند؛ محکوم به ۹۹ ضربه شلاق خواهند شد. اما در صورتی که برقراری رابطه با عنف و اکراه باشد، تنها اکراه‌ کننده تعزیر خواهد شد.
  • همچنین بر اساس ماده ۱۴۱ قانون مجازات اسلامی، هر فردی که به صورت علنی در اماکن عمومی و معابر عمل حرامی انجام دهد؛ افزون بر مجازات آن عمل، به ۱۰ تا ۶۰ روز حبس یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود. در شرایطی که این افراد عملی را انجام دهند که نفس آن عمل کیفر نداشته باشد اما عفت عمومی جریحه ‌دار شود؛ فقط ۱۰ تا ۶۰ روز حبس یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.
نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید تعریض جنسی با تجاوز جنسی متفاوت است. به تمام رفتارهایی که استقلال و حریم جنسی فرد را نقض می‌کند؛ تعریض جنسی می‌گویند. تعرض جنسی می‌تواند به تجاوز جنسی ختم شود و مفهومی بسیار گسترده‌تر از تجاوز جنسی دارد. در واقع تجاوز جنسی فقط زمانی رخ می‌دهد که عمل دخول صورت گرفته باشد.

مجازات تعرض جنسی مطابق با قانون مجازات اسلامی تعیین می‌شود و شامل زندان و شلاق می‌باشد اما مجازات تجاوز جنسی فقط اعدام است و امکان تخفیف در حکم نیز وجود ندارد. توجه داشته باشید که تعرض و تجاوز جنسی در سرتاسر دنیا و در همه جوامع جرم است و هیچ‌ کس مجاز به تعرض به دیگری می‌باشد. در واقع هیچ‌ دلیل و انگیزه‌ایی این رفتار مجرمانه را توجیه نمی‌کند و حتی اگر نحوه پوشش، رفتار و برخورد قربانی مطابق با هنجارهای جامعه نباشد؛ وی هرگز مقصر نیست و تعرض به وی مجاز نخواهد بود.

بنابراین در صورت قرار گرفتن در معرض تعرض جنسی هرگز ترسی به دل راه ندهید و با کمک بهترین وکیل شیراز این اتفاق را پیگیری کنید. امیدواریم که این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه تعرض جنسی در اختیار شما قرار داده باشد.

بیوگرافی

سجاد محمدی وکیل پایه یک دادگستری شیراز، بیش از ۱۰ سال تجربهٔ وکالت دارد و دانش‌آموختهٔ کارشناسی‌ارشد، گرایش حقوق خصوصی است. عضو کانون وکلای دادگستری استان فارس و از داوران رسمی کانون داوران قوهٔ قضاییه نیز هست. و در این سِمت، پیشینه‌ای درخشان دارد. تاکنون وکالت بیش از ۴۰۰۰ پرونده را در دعاوی متعدد و در زمینه‌هایی چون حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی بر عهده گرفته است و در بیش از ۸۵ درصد پرونده‌ها، نتیجه مطلوب موکل خود را به دست آورده است.

سابقه
بیش از 10 سال
پرونده
موفقیت در پرونده 85%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط