ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 09171235873

چرا به وکیل نیاز داریم؟

استخدام وکیل

وکیل چه کسی است؟

اولین سوالی که اکثر افراد هنگام صحبت از مسائل حقوقی و ضرورت استخدام وکیل می‌پرسند؛ این است که اصلا چرا به یک متخصص حقوقی نیاز داریم؟ در حقیقت دلیل اصلی مطرح شدن این سوال، تصور اشتباهی است که اکثر افراد به آن باور دارند. یعنی آنها اعتقاد دارند که تا زمان درگیر شدن در مشکلاتی همچون قتل به وکیل نیاز نخواهد داشت. این در حالیست که حتی برای رفع مسائل حقوقی نه چندان بزرگ هم به دلیل پیچیدگی قوانین، تبصره‌ ها و مواد حقوقی به کمک یک فرد متخصص در این زمینه نیاز است.

زیرا احتمال پیروزی و موفقیت افرادی که در زمینه حقوقی تحصیلات ندارند در دعاوی قضایی بسیار ضعیف است. نداشتن دانش حقوقی و تجربه کافی نه تنها باعث شکست در پرونده‌های حقوقی می‌شود بلکه ممکن است خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری نیز به همراه داشته باشد. پس به دلیل ارتباط تنگاتنگ زندگی اجتماعی و فردی هر فرد با مسائل قانونی، نیاز به استفاده از تجارب یک فرد متخصص حقوقی غیر قابل انکار است. اما آیا می‌دانید بهترین وکیل شیراز چه ویژگی‌هایی دارد و مهم‌ترین وظایف وی چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

به فردی آموزش دیده و تحصیل کرده در رشته حقوق و دارای مدرک وکالت وکیل گفته می‌شود. این فرد بر اساس وکالتنامه‌ ایی که با موکل خود امضا کرده است؛ موظف به دفاع از وی در محاکم قضایی می‌باشد. طبق تعریفی که در بالا ارائه دادیم؛ حقوقدان فردیست که پس از تمام شدن تحصیلاتش باید در آزمون وکلا شرکت نموده و در صورت قبولی وارد دوره کارآموزی شود. در نهایت نیز با گذراندن این دوره می‌تواند وکالت افراد در زمینه‌های مختلف را بر عهده بگیرد. این فرد متخصص وظایف و مسئولیت‌های مختلفی هنگام استخدام وکیل بر عهده دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

استخدام وکیل

وظایف و تعهدات وکیل چیست؟

اصلی‌ترین وظیفه حقوقدان دفاع از موکل (شخص حقوقی یا حقیقی) است که توسط عقد وکالت برای اجرای عملی مامور می‌شود. حال اگر به خاطر تقصیر و اشتباه حقوقدان به موکل خسارت وارد شود؛ قانون دان مسئول آن خواهد بود. بنابراین، تعهدات و وظایف وکیل باید در تصرف و تصاحب صلاح موکل باشد و در عین حال از اختیارات و مجوزهای خود فراتر نرود.

همچنین در شرایطی که بیش از یک فرد حقوقدان تعیین شده باشد یا به عبارت دیگر استخدام وکیل صورت گرفته باشد؛ هیچ یک از آنها قادر نیست بدون اجازه یا حضور دیگری فعالیتی را انجام دهد یا انجام کاری را به فرد دیگری محول کند؛ مگر با داشتن وکالت در توکیل. شاید از خود بپرسید وکالت در توکیل چیست؟ جهت پاسخ به این سوال و آشنایی بیشتر با سایر اصطلاحات حقوقی، پیشنهاد می‌کنیم تعاریف زیر را بخوانید.

 • تعهدات موکل: موکل موظف به انجام همه تعهداتی می‌باشد که در قرارداد وکالت درج شده است. همچنین موکل علاوه بر پرداخت دستمزد وی، مکلف به پرداخت همه مخارجی است که وی هنگام انجام وظایف خود هزینه می‌کند.
 • وکیل در توکیل: در شرایطی که متخصص حقوقی از سمت موکل خود اجازه مشخص نمودن وظایف نماینده دیگر را بر عهده داشته باشد؛ این اصطلاح مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • وکالت بلاعزل: منظور از وکالت بلاعزل شرایطی است که وکالت یا عدم عزل در شروط ضمن عقد درج شده باشد.
 • روش‌های انقضای وکالت: اگر موقعیتی به وجود آید که موکل عزل شود، متخصص حقوق استعفا دهد یا هر یک از آنها دچار جنون یا فوت شوند؛ وکالت و استخدام وکیل منقضی می‌شود.
 • روش‌های فسخ و باطل شدن وکالت: در صورتی که متعلق وکالت از بین برود، موکل مورد وکالت را انجام دهد یا موکل کاری را انجام دهد که با وکالت وکیل تناقض داشته باشد؛ قرارداد استخدام وکیل باطل می‌شود.

ویژگی‌های یک وکیل خوب چیست؟

در صورت استخدام وکیل با تجربه و متخصص احتمال موفقیت و برنده شدن شما در پرونده‌های حقوقی به طور غیر قابل باوری افزایش می‌یابد. یک حقوقدان خوب علاوه بر دانش، تخصص و تجربه کافی باید از ویژگی‌های دیگری نیز برخوردار باشد. از این رو، در بخش زیر نگاه کوتاهی به مهم‌ترین ویژگی‌های یک متخصص و کارشناس فعال در زمینه‌های مختلف حقوقی می‌اندازیم.

 

 • امین و مورد اعتماد بودن: حقوقدان منتخب شما می‌بایست مورد اعتماد باشد. چرا که تمام اطلاعات شخصی در اختیار وی قرار می‌گیرد.
 • دقیق و نکته سنج بودن: فردی که قرار است در دادگاه از شما دفاع کند باید نکته سنج باشد و به جزئیات پرونده دقت نماید تا در سریع‌ترین زمان و با آسان‌ترین روش بتواند پرونده را حل کند.
 • داشتن صداقت و رک بودن: رفتار صادقانه جزو مهم‌ترین ویژگی‌های مهم در هنگام استخدام وکیل به شمار می‌آید. زیرا موکل باید از شرایط پرونده خود به طور کامل و بدون پنهان کاری آگاهی داشته باشد تا درباره موفقیتش دچار امید واهی یا ترس بیهوده نشود.
 • برخورداری از تعاملات و روابط اجتماعی خوب: داشتن روابط اجتماعی عالی، شنونده و گوینده خوب بودن نیز باید جزو ویژگی‌های اصلی تمام وکلا باشد. چرا که آنها اید بتوانند به خوبی به حرفای موکل، شاهدین و… گوش بدهند و به خوبی بتوانند قاضی را قانع نمایند.
 • برخورداری از اطلاعات و دانش به روز: بدون تردید با گذشت زمان قانون و مقررات جدیدی نیز روی کار می‌آیند. به همین دلیل تمام وکلا باید دانش و اطلاعات خود را به روز نمایند.

ویژگی‌های بهترین وکیل شیراز 

از ویژگی‌های بهترین وکیل شیراز نیز می‌توان به سال‌ها تجربه وکالت در زمینه‌های مختلف حقوقی، کیفری، خانوادگی و …، سطح دانش تخصصی و اطلاعات عمومی بالا و به روز، بسیار معتمد و قابل اعتماد، تعامل اجتماعی عالی و موثر، موفقیت در بیش از ۸۵٪ پرونده‌ها و کسب نتیجه مطلوب موکل و … اشاره نمود.

برخی از زمینه‌های وکالت مورد نظر عبارتند از: اختلافات و مطالبات قراردادی، شکایات مالی، الزام به انجام تعهد، دعاوی مربوط به موجر و مستاجر، اثبات مالکیت، دعاوی خلع ید و تخلیه، تفکیک و افراز املاک مشاع، قتل، جعل، کلاهبرداری، تجاوز و تعارض، تصادف، انواع طلاق، باطل نمودن نکاح، اجرت‌المثل ایام زوجیت، حضانت فرزند و … . با استخدام وکیل مجرب در شیراز میتوانید از پیروزی در پرونده های خود مطمئن باشید.

استخدام وکیل

 

دلایل نیاز به استخدام وکیل

تا اینجای مقاله متوجه شدید که وکیل کیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و تعهدات و وظایف وی کدامند؟ اکنون زمان آن فرا رسیده است تا دلایل نیاز به استخدام وکیل را بررسی کنیم و بدانیم که وکلا در ازای دستمزد دریافتیشان باید چه خدماتی ارائه دهند.

 • تنظیم متن دفاعیه: وکلای خبره به دلیل تجربه و دانش تخصصی، می‌توانند متن دفاعیه را به خوبی تنظیم کنند و به دادگاه ارائه دهند. در این صورت از خسارات احتمالی نیز جلوگیری خواهید نمود.
 • قدرت بیان و تشخیص: قدرت بیان وکلای متبحر به موکل کمک می‌کند تا جو دادگاه را به نفع خود تغییر دهند و بتوانند حقیقت را به قاضی ثابت نمایند.
 • تنظیم قرارداد: هنگام نوشتن و عقد قرارداد باید به جزئیات و قوانین مربوط به قرارداد تسلط داشت. چرا در صورت اشتباه کردن ممکن است به جای دریافت سود، ضررهای مالی جبران ناپذیری را متقبل شوید.
 • حضور ضروری در برخی پروندها: در برخی پرونده‌ها حضور فردی حقوقدان و مسلط به قوانین الزامی است. به خصوص در پرونده‌های مربوط به قتل، مواد مخدر و … که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛ می‌بایست از متخصص حقوقی کمک گرفت.
 • صرفه جویی در زمان: از آنجایی که متخصص حقوقی راه و چاه انجام دعاوی، شکایات و حل پرونده‌ها را به خوبی بلد است؛ می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهد.

دلایل نیاز به استخدام وکیل در شیراز

نیاز به استخدام وکیل امری اجتناب پذیر است. زیرا هنگامی که وارد اجتماع می‌شوید و در حوزه‌‌های مختلف تجاری، اجتماعی، فرهنگی و… فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنید؛ قراردادهای مالی مختلفی را امضا می‌نمایید؛ درگیر مسائل خانوادگی می‌شوید و … نیاز به حضور یک متخصص حقوقی خود را نشان می‌دهد. در حقیقت، آگاهی، دانش و تجربه وکلا میزان ضرر و زیان احتمالی را کاهش می‌دهد و موکل می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به حقوق خود دست یابد. پس به خاطر داشته باشید که عدم استخدام وکیل می‌‌تواند خسارت‌‌های جبران‌ ناپذیری را به دنبال داشته باشد.