ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری 

بهترین وکیل تجاوز به عنف شیراز در شیراز

وکیل تجاوز به عنف شیراز

شاید برای شما نیز سوال پیش آید که وکیل تجاوز به عنف چه کاری انجام می‌دهد؟ درواقع پرونده تجاوز به عنف از موضوعات داغ حقوقی است که هیچ گاه کمرنگ نمی‌شود. و این موضوع نه تنها در کشور ما بلکه در تمام کشورهای دنیا برای این امر مجازات کیفری در نظر گرفته شده است. و همواره مورد توجه بوده است‌. مشاوره با بهترین وکیل شیراز میتواند نقش بسیار پررنگی در پرونده های تجاوز به عنف داشته باشد.

با توجه به اهمیت این جرم بهترین راه برای حل این است که از طریق وکیل تجاوز به عنف شیراز فرایند شکایت از فرد گناهکاراست. ما در این مقاله‌ی وکیل شیراز تمام مسائل مربوط به تجاوز به عنف را از منظر وکیل تجاوز به عنف شیراز مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

تجاوز به عنف چیست؟

در لغت نامه‌های معتبر، کلمه عنف معادل با؛ جبر، خشونت، بی رحمی، زور، درشتی و … است. از این رو تجاوز به عنف به صورت انجام نزدیکی اجباری و بدون رضایت زن با او تعریف می‌شود.

همچنین در انجام این جرم با زور و فشار به نزدیکی، تجاوز به فرد مورد تعرض محسوب می‌شود. و در برخی منابع از آن با عنوان زنای به عنف نیز یاد می‌کنند.

مسئله تجاوز به عنف و مجازات آن در کشورهای مختلف جهان بسیار حائز اهمیت تلقی شده و اغلب در این مورد مجازات سنگینی در نظر گرفته‌اند.

وکیل تجاوز به عنف شیراز

اثبات تجاوز به عنف

به گفتۀ وکیل اثبات تجاوز به عنف اثبات این جرم بر عهده قربانی است. و همین امر روند رسیدگی به پرونده را مشکل می‌کند. اثبات تجاوز به عنف به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد؛

 • اقرار متهم؛ متهم چهار بار نزد قاضی نست به عمل خود اقرار کند.
 • اقرار فرد مورد تجاوز
 • علم قاضی؛ بر اساس ادله و مدارک
 • شهادت شاهدین؛ چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

 

مصادیق تجاوز به عنف

 • زنای در حال بیهوشی
 • خواب یا مستی
 • از طریق ربایش
 • تهدید و یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود
 • اغفال و فریب دختر نابالغ

 

مراحل شکایت از متجاوز

قبل از اقدام به هر عملی پیشنهاد می‌شود که در گام اول با وکیل تجاوز در شیراز در این زمینه مشورت کنید. به این دلیل که اثبات این موضوع سخت و دشوار است. و علاوه بر اتلاف وقت می‌تواند باعث از بین رفتن آبرو و حیثیت شما نیز بشود.

بعد از مشاوره حقوقی تجاوز به عنف در اولین مرحله ثبت‌نام در سامانۀ ثناست. و سپس مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. و شکوائیه خود را مبنی بر جرم رخ داده تنظیم و تقدیم کنید.

بعد از آنکه تمبر مورد نیاز را باطل کردید. پرونده شما به دادگاه مربوطه جهت رسیدگی ارجاع داده می‌شود.

بعد از ارجاع به دادگاه جهت رسیدگی به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنید؛ تا آزمایشات لازم انجام شود. جواب این آزمایشات یکی از ادله‌ای است که می‌تواند در اثبات شکایت ‌نامه شما نقش بسزایی داشته باشد. درنهایت با جمع‌ آوری مدارک و شواهد لازم در خصوص موضوع جرم برای اثبات آن اقدام کنید.

وکیل تجاوز به عنف شیراز

اقدامات قربانی پس از وقوع تجاوز

بنابر نظر بهترین وکیل تجاوز به عنف در شیراز بهتر است قربانی بعد از وقوع تجاوز اقداماتی را انجام دهد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم؛

 1. قربانی باید به نزدیک‌ترین کلانتری یا دادسرا مراجعه کند. در چنین شرایطی دادسرا قربانی را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی خواهد کرد.
 2. بهتر است قربانی به کسی اعتماد نکند؛ چراکه ممکن است از شرایط روحی او سوء استفاده شود.
 3. نباید لباس‌ها و بدن خود را قبل از مراجعه به پزشکی قانونی بشوید یا تمیز کند. زیرا ممکن است آثار وقوع جرم روی بدن قربانی مانده باشد.
 4. قربانی می‌تواند هر نوع مدرکی اعم از پیام‌های اینترنتی، پیامک، تماس و… را جمع آوری کند.

انواع مختلف تجاوز

انواع تجاوز به عنف شامل انواع موارد زیر است؛

 • تجاوز به عنف توسط آشنايان
 • تجاوز به عنف دسته جمعی يا گروهی
 • تجاوز به عنف انفرادی

البته تجاوز تنها به این موارد محدود نمی‌شود. در ادامه با مهم‌ترین از انواع تجاوز می‌پردازیم؛

 • اگر دو شخص با هم و به رضایت هم رابطه جنسی و زنا داشته‌اند، اما از یک زمانی به بعد زن حاضر به این کار نشود در مقابل مرد با دعوت وی در یکی از ملاقات ها وی را با دارو یا ماده ای بیهوش کرده و با وی زنا کند. در اینجا اگر چه فرد در زمان گذشته راضی به این عمل بوده ولی رفتار حال حاضر تجاوز به عنف بوده و مجازات آن اعدام است.
 • هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است.
 • تجاوز از طریق فریب و اغفال؛ اگر تجاوز و زنا از طریق اغفال و فریب دادن زن و یا دختر نابالغ باشد. حتی اگر فرد با این ترساندن تسلیم شود و تن به این کار دهد. باز هم تجاوز به عنف است و مجازات آن اعدام است. (سن بلوغ در دختران 9 سال تمام قمری است.)
 • اگر تجاوز و زنا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن باشد. و او هم تسلیم شود، تجاوز به عنف است و مجازات آن اعدام است.
 • تجاوز به عنف در مورد شخص باکره: اگر فردی که مورد تجاوز قرار گرفته، دختری باکره بوده باشد، متجاوز علاوه بر اعدام باید از محل اموالش ارش البکاره و مهر المثل دختر را نیز پرداخت کند.

 

تعقیب و تحقیقات تجاوز به عنف

طبق گفته‌های وکیل تجاوز به عنف شیراز، جرایم منافی عفت تنها زمانی قابل پیگیری هستند که شاکی خصوصی داشته باشند. از آنجا ‌که جرم تجاوز به عنف از جمله جرائم منافی عفت است، مطابق با آنچه که در ماده ۱٠۲ قانون آیین دادرسی کیفری بیان شده است تعقیب و تحقیق در این خصوص ممنوع می باشد. تنها درصورتی مجاز به تعقیب و تحقیق می‌باشد که جرم تجاوز به عنف در منظر عموم به وقوع پیوسته باشد یا توسط دو یا چند نفر انجام شده و یا شاکی خصوصی داشته باشد. که در این صورت مقام قضایی تنها در محدوده معینی اجازه پرسش و تحقیق را دارد.

وکیل تجاوز به عنف شیراز
ریشه های تجاوز به عنف

ریشه های تجاوز به عنف

تجاوز جنسی نوعی انحراف جنسی است که چون فرد نمی‌تواند از روش عادی و با ایجاد رابطۀ مشروع و قانونی نیازهای خود را برطرف کند. با توسل به زور و بر خلاف میل طرف مقابل به دیگری دست درازی می‌کند.

به گفتۀ مشاوره حقوقی تجاوز به عنف، تجاوز جنسی حاصل یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد است. و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی در او به وجود آمده و در دوران جوانی و میانسالی خودنمایی می‌کند جرایم جنسی معمولا رابطه نزدیکی با شرایط سنی، فرهنگی و اقتصادی شخص مرتکب دارد.

 

مجازات تجاوز به عنف

تجاوز به عنف از دسته جرایمی است که در ردیف مجازات‌های جنایی قرار گرفته و مجازات آن در قانون مجازات اسلامی بیان شده است. مطابق با ماده 224 قانون مجازات اسلامی حد زنا در موارد زیر اعدام است؛

 • زنا با محارم نسبی
 • زنا با زن پدر
 • زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان
 • زنای به عنف

مجازات تجاوز به عنف همانند جرم زنا اعدام است. همچنین در تبصره دو ماده 224 به دو نکته دیگر هم اشاره شده است که وکیل تجاوز شیراز لازم دانسته این نکات را نیز بیان کند؛

 1. زمانی که زنا در حالت بیهوشی، خواب یا مستی، درصورتی که زن راضی نباشد، رخ دهد در حکم تجاوز به عنف است.
 2. درصورتی‌که زنا از طریق فریب دادن یا اغفال دختر نابالغ یا از طریق ربایش، ترساندن یا تهدید درصورتی که موجب تسلیم زن شود مجازات زانی اعدام است

توبه کردن در تجاوز به عنف

اگر فرد متجاوز توبه کند طبق قانون مجازات اعدام از وی ساقط می شود و به جای آن حبس یا شلاق برای فرد حکم داده می شود.

ویژگی های وکیل تجاوز به عنف

 • اولین ویژگی‌ ای که بهترین وکیل تجاوز به عنف شیراز باید داشته باشد این است که پرونده های موفقی در زمینه تجاوز داشته باشد.
 • یک وکیل متخصص به تمامی جوانب پرونده آگاهی دارد و به خوبی می داند در چه مرحله ای از چه مدارک و مستنداتی استفاده کند.
 • یکی دیگر از ویژگی های وکیل دعوای تجاوز فن بیانی قوی است. تا در دادگاه بتواند به خوبی از موکل خود دفاع کند.

 

مشاوره تجاوز به عنف در شیراز

چه قربانی باشید و چه متهم، پرونده تجاوز به عنف از جمله پرونده‌هایی است که حضور وکیل کیفری در آن بسیار موثر است. در این گونه پرونده‌ها، معمولا افراد تمایل دارند که به دلیل دشواری زیاد و بار روانی بسیار بالا، از وکیل برتر شیراز راهنمایی بگیرند. به خاطر داشته باشید، که با توجه به مجازات بسیار سنگین این جرم و نیز موضوع حیثیتی و آبرویی آن برای هر دو طرف پرونده، کوچکترین اشتباهی در روند پرونده موجب به بار آمدن خسارات جبران ناپذیری خواهد شد. بنابراین پیشنهاد وکیل شیراز به شما مشاوره رایگان با وکیل خوب شیراز، وکیل پایه یک دادگستری سجاد محمدی است.


سوالات متداول از بهترین وکیل تحاوز به عنف شیراز

 1. اثبات دخول در پزشکی قانونی به تنهایی می‌تواند تجاوز به عنف را ثابت کند؟

خیر، به سایر دلایل و مدارک متقن نیاز است.

 1. اگر فردی طی پیامک به ارتکاب به تجاوز به عنف اقرار کند، برای اثبات جرم کافی است؟

خیر، اقرار باید در حضور قاضی صورت بگیرد.

 1. تجاوز به عنف چه شرایطی دارد؟

به هر شکلی که زن رضایت نداشته باشد، اما فرد با ترساندن با بیهوش کردن به وی تجاوز کند جرم تجاوز به عنف یا زنای به عنف محقق شده است.

 1. مجازات زنای غیر عنف چیست؟

در این مورد بسته به این فرد متاهل باشد یا خیر، متفاوت است. اگر محصنه باشد مجازات آن اعدام است، اگر با ادله ثابت شده باشد.

 1. آیا پیگیری تجاوز به عنف بعد از سه سال امکان دارد؟

تجاوز به عنف از جرایم حدی است که مشمول مرور زمان نمی‌شود و همچنان قابل تعقیب کیفری است.

 

بیوگرافی

سجاد محمدی وکیل پایه یک دادگستری شیراز، بیش از ۱۰ سال تجربهٔ وکالت دارد و دانش‌آموختهٔ کارشناسی‌ارشد، گرایش حقوق خصوصی است. عضو کانون وکلای دادگستری استان فارس و از داوران رسمی کانون داوران قوهٔ قضاییه نیز هست. و در این سِمت، پیشینه‌ای درخشان دارد. تاکنون وکالت بیش از ۴۰۰۰ پرونده را در دعاوی متعدد و در زمینه‌هایی چون حقوقی، کیفری، خانواده و ثبتی بر عهده گرفته است و در بیش از ۸۵ درصد پرونده‌ها، نتیجه مطلوب موکل خود را به دست آورده است.

سابقه
بیش از 10 سال
پرونده
موفقیت در پرونده 85%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط